Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej na 2014 rok - CIR

02-10-2013 12:38
02.10. Warszawa (PAP) - Rząd na środowym posiedzeniu przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, który zakłada m.in. podwyżkę akcyzy na alkohol etylowy o 15 proc. oraz na wyroby tytoniowe o 5 proc. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

"Podczas dzisiejszych obrad rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (tzw. ustawy okołobudżetowej), przedłożony przez ministra finansów. Projekt ustawy okołobudżetowej jest ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na 2014 r. Zawarte w nim rozwiązania mają charakter komplementarny i dopełniają przyszłoroczny projekt budżetu, zapewniając jego prawidłową realizację" - głosi komunikat CIR.

Projekt ustawy okołobudżetowej zakłada m.in. zamrożenie na poziomie 2013 roku wynagrodzeń w sektorze finansów publicznych.

Podwyższona ma być również akcyza na alkohol etylowy o 15 proc., co spowoduje, że cena butelki wódki (1/2 litra, 40 proc. mocy) wzrośnie o ok. 1,80 zł z VAT-em. Da to budżetowi dodatkowy dochód na poziomie około 780 mln zł w skali roku.

Planowane jest również podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe i susz tytoniowy o 5 proc.

Zgodnie z projektem ustawy zwiększone będą w 2014 roku wydatki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu o 318,95 mln zł. (PAP)

bg/ ana/