RPP bliskie momentu, gdy stopy będą adekwatne do sytuacji gospodarczej - Hausner, RPP (aktl.)

18-06-2013 17:02
# Dochodzą kolejne wypowiedzi Hausnera. #

18.06. Warszawa (PAP) - RPP zbliża się do momentu, kiedy stopy będą adekwatne do sytuacji gospodarczej - powiedział Jerzy Hausner, członek RPP. Jego zdaniem, na podstawie lipcowej projekcji, RPP zadecyduje czy pozostaje w trybie łagodzenia czy przechodzi do nastawienia neutralnego.

"Zbliżamy się do momentu, w którym stopy procentowe będą adekwatne do obecnej sytuacji gospodarczej. W związku z tym nie wykluczamy kontynuacji obniżek, ale też nie zapowiadamy. Lipiec będzie o tyle ważnym miesiącem, gdy będziemy mieli kolejną projekcję (...) co pozwoli nam określić czy to już ten moment, w którym mówimy - przechodzimy do polityki, którą można nazwać neutralną czy dalej jesteśmy w sferze łagodzenia" - powiedział we wtorek dziennikarzom Hausner.

"Co mieści się w tym przedziale (scenariusz dot. dalszych ruchów RPP po lipcu - PAP), to albo kontynuowanie obniżek albo zatrzymanie cyklu i powiedzenie, że teraz mamy prawo oczekiwać pozytywnych efektów bardzo znaczących obniżek" - dodał.

Hausner podkreśla, że RPP deklaruje politykę "umiarkowanie dodatnich" stóp procentowych.

"Chcę powiedzieć, że RPP deklaruje wyraźne prowadzenie polityki dodatnich stóp procentowych, ale umiarkowanie dodatnich. I jeżeli dziś w dalszym ciągu kontynuowaliśmy obniżanie stóp, to m.in. argumentując, że chcemy aby były to umiarkowanie dodatnie stopy procentowe. Czyli nie chcemy, aby pieniądz był niedostępny lub aby był trudno dostępny. Chcemy, żeby był dostępny, ale miał swoją cenę, bo w ten sposób tylko efektywne projekty będą uruchamiane. Uruchamianie projektów nieefektywnych nie pomoże polskiej gospodarce" - powiedział członek RPP.(PAP)

jba/ nik/ fdu/ osz/