Ropa w Nowym Jorku notowana blisko 4-miesięcznego maksimum z powodu Syrii

17-06-2013 08:06
17.06. Nowy Jork, Londyn (PAP/Bloomberg) - Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje, ale jej cena jest blisko 4-miesięcznego maksimum z powodu sytuacji w Syrii - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 97,60 USD, po spadku o 25 centów.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje 17 centów do 105,76 USD za baryłkę.

Na rynku znów odżyły spekulacje, że zaostrzenie sytuacji w Syrii rozprzestrzeni się na inne części Bliskiego Wschodu, a wtedy może dojść do zakłóceń w dostawach ropy z tego regionu.

W dzielnicy Mezze na przedmieściach Damaszku, gdzie mieszczą się ambasady oraz lotnisko wojskowe, doszło w niedzielę wieczór do eksplozji - podała państwowa telewizja syryjska. Opozycyjne Obserwatorium Praw Człowieka podało, że był to zamach i że są ofiary.

Obserwatorium Praw Człowieka, które ma siedzibę w Londynie, a wiadomości z Syrii zbiera poprzez sieć informatorów w kraju, podało, że wybuchł samochód-pułapka, a celem zamachu był punkt kontrolny w pobliżu lotniska wojskowego w Mezze.

Dzielnica Mezze to baza elitarnych jednostek sił rządowych wiernych prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi.

Prodemokratyczne wystąpienia w Syrii, które rozpoczęły się w marcu 2011 roku przerodziły się w rebelię zbrojną przeciw Asadowi, trwającą już ponad dwa lata. Według danych ONZ w konflikcie w Syrii zginęło ponad 93 tys. ludzi.

"Teraz punkt oporu dla WTI to 98,24 USD za baryłkę i może być osiągnięty, gdyby znacząco osłabił się dolar lub doszło do eskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie" - uważa Ric Spooner, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Syndey.

W piątek ropa na NYMEX zdrożała o 1,2 proc. do 97,85 USD za baryłkę, najmocniej od 7 czerwca, a cena zamknięcia była najwyższa od 30 stycznia.(PAP)

aj/ asa/