Przegląd systemu emerytalnego gotowy do połowy czerwca - Kosiniak-Kamysz

06-06-2013 08:52
06.06. Warszawa (PAP) - Przegląd systemu emerytalnego będzie gotowy do połowy czerwca - powiedział w czwartek w "Sygnałach Dnia " minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Jesteśmy na finale prac, trochę się to przedłużyło. Mam nadzieję, że będziemy gotowi ze wszystkim do połowy czerwca. Trwają ostatnie szlify nad tym raportem, by przedstawić opinii publicznej, by był przedmiotem dyskusji i debaty" - powiedział minister.

"Ten raport (ws. działania OFE - PAP) będzie szerzej pokazywał perspektywę zmian systemu emerytalnego, które dokonały się od 1999 roku podsumowując pewne rzeczy, oceniając. Ciekawe będzie porównanie z innymi państwami. Bardzo - myślę - ciekawa lektura" - dodał.

Jak wynika z informacji PAP prace nad przeglądem systemu emerytalnego zakończyły się. Dokument teraz ma trafić do premiera i jeśli zyska jego akceptację, to zostanie prawdopodobnie opublikowany w przyszłym tygodniu.

EMERYTURY DOŻYWOTNIE, WALORYZOWANE, BEZPIECZNE

Kosiniak-Kamysz podkreślił w programie radiowym, że system emerytalny przede wszystkim ma zapewniać dożywotnie, waloryzowane, bezpieczne, bez dodatkowych obciążeń świadczenia.

"Są określone zadania, które stoją przed rządem i parlamentem - określenie sposobu wypłat emerytur z OFE. Jasno mówiliśmy, że ma to być system, który daje poczucie bezpieczeństwa przyszłym emerytom, nie nakłada żadnych dodatkowych obciążeń związanych z uzyskiwaniem tego świadczenia, zachowuje relację do rzeczywistości - emerytura musi być waloryzowana. To jedno z podstawowych zadań w najbliższym czasie" - powiedział.

"(Świadczenia muszą być - PAP) bezpieczne, bez obciążeń, do końca życia i waloryzowane" - powiedział minister dopowiadając na pytanie, czy jego zdaniem emerytury powinny być wypłacane dożywotnio.(PAP)

kba/ ana/