Przegląd prasy gospodarczej,wtorek, 20 sierpnia

20-08-2013 06:59
20.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 20 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Rząd podpisze ze Stanami umowę o przekazywaniu informacji o klientach banków. Eksperci: To naruszenie ochrony danych osobowych. (s.A1, A5)

Sklepowe stacje ostro walczą o rynek. Dzięki niskim cenom sprzedają znacznie więcej benzyny, oleju i gazu niż konkurencja. Sieć Intermarche nowe stacje otwiera już nie tylko obok sklepów. (s.B1)

Jeśli nie do Egiptu, to gdzie? Polscy turyści zamieniają wrzący Egipt na Grecję i Turcję. (s.B4)

Wartość rynku IT to już prawie 30 mld zł. Mimo spowolnienia gospodarczego krajowy rynek IT, według analityków PMR, powiększył się w 2012 roku o 6,3 proc. (s.B7)

PARKIET

Rekrutacja pacjentów i pierwsze podania MabionCD20 i leku referencyjnego MabThera przebiegają pomyślnie, zgodnie z harmonogramem. Zakładamy, że MabionCD20, podobnie jak inne rozwijane przez nas leki, zostanie zarejestrowany i wprowadzony do obrotu na wszystkich światowych rynkach, na których są leki referencyjne - powiedział Maciej Wieczorek, prezes Mabionu. (S.5)

Marvipol podwoi sprzedaż aut. Grupa chce w tym roku sprzedać ponad 400 mieszkań. Do niedawna mówiła o 500 lokalach. (s.6)

Relpol boleśnie odczuwa spowolnienie w gospodarce. Jeśli sytuacja na rynku przekaźników elektromagnetycznych nie poprawi się w najbliższych miesiącach, to producenci tych urządzeń rozpoczną wojnę cenową. (s.7)

Ergis-Eurofilms przenosi produkcję z Niemiec. Grupa przeniesie kolejną linię technologiczną z Berlina do Wąbrzeźna. Dzięki temu liczy na dalszą poprawę rentowności produkcji. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

W ramach cięć budżetowych rząd chce w tym roku zmniejszyć o 1,5 mld zł wydatki na kolejową infrastrukturę transportową. (s.18)

Za rok po państwowych i prywatnych płatnych drogach będzie można jeździć korzystając z jednolitego systemu elektronicznych opłat - zapowiada rząd. (s.18)

Choć od połączenia BZ WBK i Kredyt Banku minęło już dobre pół roku i sieci bankomatów obu banków powinny już być dawno zintegrowane, niektórzy klienci innych banków, choć cieszą się usługą "bankomaty BZ WBK za darmo", wypłacając gotówkę z bankomatów dawnego Kredyt Banku, są naciągani na dodatkowe prowizje. A banki zrzucają winę na siebie nawzajem. (s.22)

PULS BIZNESU

Urząd Zamówień Publicznych kręci bat na wykonawców zaniżających wartość ofert. Najniższa cena przestanie też być wymówką dla urzędników. (s.2)

Resort finansów chce więcej władzy w RPP. Rząd będzie miał bat na przedstawicieli władzy monetarnej? Jak będą grzeczni, zostaną na następną kadencję. (s.3)

Na rynek kredytów gotówkowych wchodzi kolejny bank - Citi Handlowy. Są już tutaj wszyscy konkurenci plus dostawcy chwilówek, którzy nie żałują grosza na reklamę gotówek. (s.4)

Oliwa wypływa w Hawe. Operator światłowodów wciąga na pokład kolejne głośne nazwisko. Do nadzoru Hawe trafiła była prezes PGNiG. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Biura podróży robią co mogą, aby ograniczyć egipskie straty. Eskalacja zamieszek sprawia, że liczba rezerwacji wyjazdów do kraju piramid spadła o co najmniej 30 proc. (s.A8)

Branża zaskoczona oddaniem części częstotliwości jednemu graczowi. Operatorzy komórkowi pytają o szczegóły porozumienia Ministerstwa Cyfryzacji ze Sferią. (s.A9)(PAP)

seb/