Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 8 października

08-10-2013 07:39
08.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 8 października.

RZECZPOSPOLITA

Wskutek nieporozumienia między resortami finansów i gospodarki z przyszłorocznego budżetu państwa wypadły wydatki na dwie ważne instytucje wspierające małe i średnie firmy. Chodzi o tzw. krajowy punkt kontaktowy ds. unijnych programów ramowych, działający przy Związku Banków Polskich oraz o Sieć Europejskiego Przedsiębiorcy prowadzoną przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. (s.A1,B1)

Są pierwsze sygnały, że Polska nie poprze planu utworzenia jednego unijnego centrum regulacji rynku telekomunikacyjnego. (s.B3)

Tylko niektórzy przewoźnicy lotniczy w Europie przewidują, że uda im się w tym roku wypracować zysk. Większość linii zanotuje rosnące straty. (s.B5)

Grupa Azoty przetransportowała do Polic pierwsze surowce z własnych złóż w Senegalu. W drogę powrotną do Afryki statki zabrały polskie nawozy. Jeszcze w tym roku firma chce sprowadzić stamtąd 100 tys. ton fosforytów, natomiast w kolejnym już 400 tys. ton. (s.B8)

Jerzy Mazgaj, prezes Alma Market, nie myśli o debiucie Deni Cler na giełdzie. Ocenia, że to zbyt mała firma. "Jeśli możemy mówić o jakimkolwiek IPO naszej spółki, to raczej w tym kontekście myślałbym o W.Kruk. To firma o ogromnym potencjale" - powiedział. Mazgaj nie ma planów sprzedaży Almy Market, choć dostaje co jakiś czas oferty, głównie ze strony graczy międzynarodowych. (s.B16)

PARKIET

Łukasz Boroń, prezes PKP Cargo, ocenia, że jeśli warunki rynkowe i dynamika gospodarki się poprawią, 2014 rok może przynieść poprawę wyników. Trzeci kwartał tego roku zadowala spółkę. "W ostatnich miesiącach przewieźliśmy ponad 10 mln ton towarów. Dla nas to bardzo dobry wynik, wskazujący na ożywienie w stosunku do II kw. tego roku" - poinformował. (s.5)

Skonsolidowane przychody Inpro w tym roku będą wyższe niż w 2012 r. Wynik netto powinien być zbliżony do ubiegłorocznego. W przyszłym roku spółka być może podzieli się zyskiem z akcjonariuszami. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Komisja Nadzoru Finansowego we wrześniu ostrzegła banki, by traktowały zobowiązania Polimeksu jako ryzykowne - wynika z informacji "Gazety". (s.20)

PULS BIZNESU

PZU jest gotowe sfinansować przejęcie dwóch banków szukających kupca - Alior Banku i BGŻ. Chce je przejąć i połączyć w jeden bank. Według "PB" za takim scenariuszem jest też Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku, który miałby grać pierwsze skrzypce w połączonym banku. KNF może z otwartymi rękami powitać polski kapitał w sektorze bankowym. (s.4,5)

Balamara, notowana w Sydney spółka zajmująca się poszukiwaniem, przejmowaniem i rozwijaniem aktywów surowcowych, głównie w środkowej Europie, rozważa utworzenie osobnej spółki, wehikułu inwestycyjnego, do którego wniosłaby wszystkie polskie aktywa i wprowadziła je na warszawską giełdę. (s.6)

Deweloperzy planują budowę w całej Polsce nawet 400 centrów handlowych różnej wielkości. (s.15)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Ogromna kara finansowa, zniesienie zakazu reeksportu gazu, zmiana formuły cenowej - wszystko to grozi Gazpromowi, jeśli Komisja Europejska udowodni, że rosyjski koncern nadużywał monopolistycznej pozycji w Europie Środkowej. Problem w tym, że Bruksela ma ograniczone możliwości zmuszenia Rosjan do poddania się karze. O ile kara finansowa wydaje się realna, to inne formy nacisku nie będą skuteczne. (s.A6)

Polska z importera ropy i gazu zmienia się w istotny punkt na eksportowej mapie Europy. Teraz kluczowy będzie m.in. tranzyt surowców i paliw. Mają one być transportowane przez Polskę nie tylko ze Wschodu na Zachód, ale po 2018 r. możliwe będzie także wysyłanie gazu z Zachodu do Czech i na Słowację oraz Ukrainę, a ropy do państw nad Bałtykiem. (s.A8)

BGK jest zainteresowany projektami energetycznymi. "Jesteśmy zainteresowani ewentualnym udziałem w wystawianiu gwarancji dla kontraktu w Jaworznie, ale nie mogę zdradzać żadnych szczegółów" - powiedział Dariusz Kacprzyk, prezes BGK. "Opolski projekt nie jest dzisiaj przez nas analizowany. Ale już spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe, której jesteśmy akcjonariuszem, poddaje ten projekt ocenie" - dodał. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2018 r., inwestycja w Opolu może okazać się opłacalna. (s.A10)

Tylko niespełna jedna trzecia upraw rolniczych jest w Polsce ubezpieczona. (s.A13)

Coraz mniej prawdopodobne jest zmniejszenie interchange, które na styczeń zapowiedziały organizacje płatnicze. Obniżka nastąpi prawdopodobnie od lipca. (s.A14) (PAP)

morb/