Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 27 sierpnia

27-08-2013 07:26
27.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 27 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Resort skarbu pracuje nad kolejną koncepcją prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej. Ma być gotowa jeszcze w tym roku. Spółka nie trafi na giełdę. (s.B1)

Firma Roland Berger przeprowadzi audyt spółek węglowych. Mogą mieć one łącznie w 2013 r. kilkadziesiąt milionów złotych straty - wyliczyła "Rz". (s.B5)

Wydatki na inwestycje w kopalniach spadną w tym roku w porównaniu z ubiegłym o ponad 0,5 mld zł. Ale to nie znaczy, że nic w branży się nie dzieje. Spółki węglowe nie przerywają najważniejszych projektów. (s.B5)

Rośnie liczba leasingowanych samochodów. Eksperci uważają, że w drugiej połowie roku branży leasingu będzie sprzyjać poprawa sytuacji gospodarczej. (s.B8)

PARKIET

Zdaniem analityków i zarządzających odrodzenie w gospodarce staje się mocnym argumentem za kontynuacją zwyżek na warszawskiej giełdzie. (s.1,3)

Do sierpnia resortowi skarbu nie udało się zrealizować nawet 40 proc. rocznego planu przychodów z prywatyzacji, który opiewa na 5 mld zł. Niewykluczone więc, że mimo krytyki analityków ministerstwo będzie zdeterminowane, by jeszcze w tym roku wprowadzić na GPW Energę i sprzedać choć część akcji Ciechu czy Polskiego Holdingu Nieruchomości. (s.1,5)

GAZETA WYBORCZA

Polska pod względem liczby samochodów osobowych osiągnęła europejską średnią. Na koniec 2012 r. prawie co drugi Polak miał auto. (s.18)

PULS BIZNESU

Gospodarka przyspiesza, bezrobocie spada, konsumpcja rośnie. Pierwsza ożywa zachodnia Polska. (s.2)

"Kiedy kwestia działań Fed się rozjaśni, sytuacja na polskim rynku długu będzie się stabilizować. Z pewnością nie oczekujemy żadnego znaczącego odpływu zagranicznych inwestorów" - ocenia Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów. Jego zdaniem nie będzie problemu ze sfinansowaniem potrzeb pożyczkowych w związku z nowelizacją budżetu, która podnosi deficyt o 16 mld zł. "Nie widzę najmniejszego ryzyka, zwłaszcza że dużą część nowych potrzeb pokryją EBI i Bank Światowy. Ponadto nawet gdyby na rynkach finansowych zadziało się coś niepokojącego, zawsze możemy np. wrócić do bonów" - powiedział. "Mamy wręcz plan, by pod koniec roku zbierać już finansowanie na potrzeby pożyczkowe roku 2014" - dodał. (s.5)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Zaostrza się spór wokół ugody zawartej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ze Sferią. W jej wyniku firma bez przetargu uzyskała częstotliwości z zakresu 800 MHz przeznaczone do świadczenia usług szerokopasmowego internetu, np. LTE. W zamian właściciel spółki wycofał skargę z Trybunału Arbitrażowego w Paryżu. Roszczenia operatora szacowano na 1,5 mld zł. T-Mobile ostrzega, że jeśli mimo protestów Sferia otrzyma rezerwację na częstotliwości, PTC skieruje do międzynarodowego arbitrażu własny spór z UKE. Spór dotyczy powtórzenia przetargu z 2007 r. na częstotliwości z zakresu 1800 MHz. "Sąd uznał, że bezprawnie nas z niego wykluczono. Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził, że urząd musi powtórzyć ten przetarg w całości. NSA powinien się w tej sprawie wypowiedzieć do końca roku. Nie wykluczam, że potem sprawę skierujemy do międzynarodowego arbitrażu, bo widzę, że postępowanie Sferii było skuteczne. Nasze roszczenia z pewnością będą wyższe" - powiedział Miroslav Rakowski, prezes T-Mobile Polska. (s.A1,A11)

Na początku września MSP przedstawi nowy harmonogram prac związanych z budową terminalu LNG. Zostanie on przygotowany na bazie audytu, jaki na zlecenie resortu przygotowała jedna z firm doradczych. (s.A8)

Jerzy Kurella, p.o. prezesa PGNiG, będzie kierował spółką do marca 2014 r. Nie zamierza jednak przez ten czas siedzieć bezczynnie. Zaczął od wymiany kadr. Roszady personalne wśród menedżerów dotknęły m.in. departamentu odpowiedzialnego za wydobycie. Zdecydował też o wstrzymaniu inwestycji w energetykę i restrukturyzacji oddziałów handlowych zapoczątkowanej przez poprzednią prezes. Największe wyzwanie przed nim - przygotowanie firmy na liberalizację rynku. (s.A16) (PAP)

morb/