Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 23 lipca

23-07-2013 07:12
23.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 23 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Jeśli uzgodnimy zakres zmian, to Klub PSL poprzez nowelizację budżetu. Inną sprawą jest OFE, gdzie problem jest bardziej złożony - mówi "Rz" Janusz Piechociński. (s. A4)

Szukanie w łupkach idzie coraz wolniej. W ostatnich trzech latach wykonano niespełna 50 odwiertów, a potrzeba drugie tyle, aby stwierdzić, czy mamy szanse na gaz niekonwencjonalny. (s. B1)

Jedna z największych sieci kin w Europie będzie dalej konsolidować rynek. Także w Polsce - mówi Timothy Richards, założyciel i prezes Vue. W ciągu kilku tygodni spółka planuje zamknąć transakcję przejęcia Multikina. (s. B4)

Ukraiński inwestor i Agencja Rozwoju Przemysłu nie potrafią znaleźć wspólnego języka. W spór o dofinansowanie Stoczni Gdańsk włączy się Ministerstwo Skarbu. (s. B4)

Liczymy na sukces polskiego projektu łupkowego - mówi dyrektor ConocoPhillips, Malcolm Rice-Jones. Chcemy wypełnić nasze zobowiązania koncesyjne i wywiercić dwa lub więcej odwiertów próbnych. Prace rozpoczną się prawdopodobnie pod koniec tego roku. (s. B12)

PARKIET

Wyścig zbrojeń wśród instytucji i odwrót drobnych inwestorów - to mogą być skutki zmian zachodzących w ostatnich latach na światowych parkietach. Nie bez winy są banki centralne. (s. 03)

Gant ten rok zakończy raczej na minusie. Deweloper liczy, że tym razem dotrzyma terminu emisji obligacji konsolidacyjnych. Środki z emisji wykorzysta na rozwój - mówi prezes Krzysztof Brzeziński. (s. 05)

Prezes spółki Yawal Edmund Mzyk podtrzymuje, że nie ma sensu utrzymywać spółki na giełdzie, ale nie jest już tak stanowczy w sprawie jej ściągania z parkietu. (s. 06)

Brak porozumienia między rządem a branżą emerytalną. Nie ma z czego finansować filara kapitałowego - mówili przedstawiciele rządu w trakcie debaty w resorcie pracy. Przedstawiciele funduszy przekonywali, że nie mogą się zgodzić na propozycje rządu. (s. 17)

Hossa w USA ma jeszcze potencjał. Nowe maksima odnotowało w ostatnich tygodniach wiele indeksów, które zwykle kończą hossę kilka miesięcy przed S&P 500. (s. 18)

GAZETA WYBORCZA

Polska telewizja już cyfrowa. W nocy z poniedziałku na wtorek zostały wyłączone ostatnie analogowe nadajniki. W ich zasięgu znajdowało się blisko 550 tys. gospodarstw domowych. (s. 17)

Znowu kłopot na A1. Polimex-Mostostal szuka nowego partnera do budowy autostrady między Strykowem a Tuszynem. Chętnych brakuje. (s. 18)

PULS BIZNESU

MF dokręca śrubę, łamiąc konstytucję. Ponad 20 najważniejszych pomysłów resortu finansów może być niezgodnych z ustawą zasadniczą - wynika z analizy rządowych prawników. (s. 2-3)

Prezes LOT-u Sebastian Mikosz jest zadowolony z postępów restrukturyzacji narodowego przewoźnika. Obawia się tylko tanich rywali. (s. 4-5)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Nierząd ucieszy rząd. Dochody z prostytucji będą częścią PKB. Czarna gospodarka podniesie polski produkt krajowy brutto o 16 mld zł. (s. A1, A2-3)

Tauron rozważa anulowanie Jaworzna. Rafako i Mostostal Warszawa do końca lipca powinny przedstawić gwarancje na ponad 0,5 mld zł. Choć terminy ważności oferty oraz wadium wygasają 31 lipca, spółki nie wypełniły obowiązku. To niepokoi Tauron. (s. A8)

Deutsche Bahn nie jest zainteresowany kupnem akcji PKP Cargo. Debiut spółki na GPW może się opóźnić, zagrożeniem jest strajk generalny. (s. A9)

Piotr Styczeń, wiceminister Transportu i Budownictwa, deklaruje, że nowym programem rządowych dopłat do kredytów Mieszkanie dla Młodych (MdM) mogłoby być objęte także budownictwo jednorodzinne. Powierzchnia takich nieruchomości nie mogłaby jednak być zbyt duża - podała IAR. (s. A11)

Nawet rok mogą mieć ubezpieczeni na podjęcie decyzji w sprawie przeniesienia środków z OFE do ZUS. Rząd powoli wycofuje się z pierwotnych założeń zmian w OFE. Jakie będą kolejne propozycje - nie wiadomo. (s. A12-13)(PAP)

pel/