Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 2 lipca

02-07-2013 07:25
02.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 2 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Oszczędzanie tylko w ZUS oznacza niższą emeryturę. Rządowe propozycje mogą okazać się mało korzystne dla przyszłych emerytów. Oznaczają niższe świadczenia - wynika z wyliczeń ekspertów. Rada Ministrów zajmuje się dziś raportem z przeglądu systemu emerytalnego i zapewne go przyjmie. (s. B2)

Na koniec roku 30 proc. rynku reklamy TV zagarną małe stacje - prognozują eksperci. (s. B3)

Pomimo słabych wyników dotyczących produkcji pojawiają się symptomy stabilizacji, czy nawet niewielkiego wzrostu. To informacje o eksporcie, o zamówieniach i o tym , co dzieje się w logistyce i transporcie - ocenia w rozmowie z "Rz" Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. (s. B16)

PARKIET

ABC Data rozważy zmianę prognozy na bieżący rok. "Odniesiemy się do niej na bazie wyników półrocznych. Na razie trudno mówić o podwyższeniu, raczej właściwsze będzie mówienie o aktualizacji" - poinformował Norbert Biedrzycki, prezes spółki. Jego zdaniem I półrocze okazało się lepsze niż przewidywał budżet firmy. (s. 06)

Zajmujące się dystrybucją chemii gospodarczej Delko szykuje się do zakupów. "Chcemy przejąć dochodowe spółki z branży oraz skonsolidować je kapitałowo i organizacyjnie" - mówi Dariusz Kawecki, prezes Delko. Chodzi o trzy firmy: Delkor, Luberdę oraz Delko Otto. Akwizycje są możliwe w ciągu najbliższych kwartałów. (s. 06)

GAZETA WYBORCZA

Polska łamała europejskie prawo wydając bez przetargu koncesje na eksploatację złóż gazu i ropy naftowej w łupkach - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Zamiast zysków z łupków grozi nam wypłata odszkodowań. (s.16)

PULS BIZNESU

KGHM wnioskuje o rozważenie możliwości rozszerzenia katalogu wyrobów objętych samonaliczaniem VAT o produkty/półprodukty z miedzi. Dziś Rada Ministrów będzie opiniować zmiany w prawie podatkowym. (s. 6)

Marki własne rosną w siłę. Niemal co trzeci produkt w marketach wytwarzany jest wyłącznie na ich zamówienie. A na tym się nie skończy. (s. 7)

Konkurencja wykańcza drobną budowlankę. Duże firmy budowlane radzą sobie, wchodząc w mniejsze inwestycje. To uderza w małe podmioty z tej branży. Jeszcze gorzej jest w produkcji. (s. 11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W Ministerstwie Gospodarki trwają zaawansowane analizy dotyczące połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Jastrzębską Spółka Węglową. "Fuzja śląskiego węgla to jeden z poważniejszych scenariuszy" - mówi "DGP" osoba znająca kulisy branżowych rozmów. JSW wolałaby Bogdankę, ale zdecyduje polityka, nie ekonomia. (s. A1,A8)

Chiński wybór mniejszego zła. Jeśli Pekin nie ograniczy szarej strefy bankowej, grozi mu pęknięcie bańki kredytowej. Ale gdy tak się stanie, skończy się to spowolnieniem gospodarczym. Nie tylko dla Państwa Środka, ale pewnie dla całego świata. (s. A6)

Co najmniej pięciu graczy konkuruje o przejęcie Wirtualnej Polski. Wśród chętnych do zakupu drugiego portalu na naszym rynku są Rosjanie, a także portal o2.pl. (s. A9)

W Ciechu wielka wyprzedaż. Chemiczna grupa ma kupca na rumuńskie zakłady Govora - mogą trafić do tureckiego inwestora. W ciągu najbliższych tygodni właściciela może zmienić też Organika-Sarzyna oraz Vitrosilicon. To przygotowanie do sprzedaży pakietu akcji należących do Skarbu Państwa. (s.A11)

Będzie więcej pieniędzy z dywidend. W tym roku budżet miał dostać 5,6 mld zł z dywidend od spółek, w których ma udziały. Ten plan już prawie został zrealizowany. "MSP nie wyklucza ewentualności przekroczenia zaplanowanej kwoty, jednak o możliwości wypłaty dywidendy zaliczkowej z zysku roku 2013 można będzie mówić najwcześniej na przełomie III i IV kw. bieżącego roku" - mówi Magdalena Kobos, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej MSP. (s.A14)

(PAP)

jow/