Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 17 września

17-09-2013 07:27
17.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 17 września.

RZECZPOSPOLITA

Polak potrzebuje pond roku, żeby znaleźć pracę. Coraz częściej szukamy na własną rękę - urząd pracy raczej nie pomoże. (s.B4)

Blisko połowa obecnych na chińskim rynku przedsiębiorców planuje w najbliższych trzech latach rozszerzać tam swój biznes. (s.B5)

Kijów policzył, ile wyniesie cena gazu łupkowego wydobywanego w kraju. Wyszło, że będzie to ponad 4 razy taniej, niż zakupy w Gazpromie. (s.B7)

Ruszają postępowania na budowę dróg. Ogłoszone już przetargi dotyczą ok. 370 km dróg. Drugie tyle jest w planach. (s.B9)

Magdalena Gaj, szefowa UKE, to kandydatka do zarządu w agendzie ONZ - dowiedziała się "Rz". Może to oznaczać szybsze roszady w UKE. (s.B9)

Zachód gorzej płaci polskim eksporterom. Przeszło połowa należności na rzecz naszych firm windykowana jest od ich kontrahentów w Europie Zachodniej. (s.B10)

PARKIET

W ostatnich miesiącach informacji o fuzjach i przejęciach było jak na lekarstwo. To się zmieni. OFE, które są właścicielami znaczących pakietów akcji w 72 spółkach, w obliczu planowanych zmian w systemie emerytalnym mogą zacząć wychodzić z inwestycji. Analitycy typują, że właściciela mogą zmienić Ciech i Duda. Kwestią czasu jest też przejęcie Netii. (s.1,3)

Energa przed IPO tnie program inwestycyjny. Koncern część planowanych inwestycji określił jako opcjonalne. W efekcie wydatki mogą zostać okrojone nawet o 24 proc. (s.6)

Bogdanka spodziewa się utrzymania zysków z działalności w drugim półroczu. "Wyniki pierwszego półrocza pokazują, że można liczyć na dobry wynik za cały rok, pomimo trudnej sytuacji w branży" - przewiduje prezes Zbigniew Stopa. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Większość z nas ostatnią podwyżkę dostaje około trzydziestki. Potem stawka wynagrodzenia pozostaje stabilna niemal do emerytury - wynika z raportu banku centralnego o rynku pracy. (s.20)

Ponad połowa członków OFE chce, by część ich składki nadal trafiała do funduszy - wynika z sondażu PBS. Co piąty jest niezdecydowany, a co czwarty chce, by jego emerytura pochodziła tylko z ZUS. (s.20)

PULS BIZNESU

SGH podzieli się w roku akademickim 2014/15 na trzy szkoły - Szkołę Biznesu, Szkołę Ekonomii i Szkołę Polityki Publicznej. (s.2)

Zygmunt Solorz-Żak nie ma wątpliwości - płatności mobilne będą powszechne. Jego telekom zarejestrował Plus Bank, Plus Bank24 i Plus Bank Partner. "Na razie nie mogę podać żadnych szczegółów, ponieważ konkurencja nie śpi (...). Zastrzeżenie nazwy Plus Bank wiąże się z projektem, nad którym pracujemy już od pewnego czasu. W tym roku prawdopodobnie nie zdążymy do uruchomić, w przyszłym już na pewno" - mówi Solorz-Żak. (s.4)

Nadzorowany prze Andrzeja Parafianowicza, wiceministra finansów, wywiad skarbowy w ostatnim półroczu 2013 r. doprowadził do zabezpieczenia mienia o wartości blisko 900 mln zł - wynika ze statystyk, do których dotarł "PB". To ponaddwukrotnie więcej niż przez cały ubiegły rok. (s.6)

Accor, poprzez spółkę w Polsce, chce mieć w krajkach Pribałtyki po 1-2 hotele. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Rząd reanimuje III filar. Ma być mniejszy podatek ryczałtowy od wypłat z IKZE oraz limit 4 tys. zł rocznie, które na nie może trafić bez podatku. (s.A3)

TVP traci widzów, TVN - reklamodawców. Zyskują niszowe stacje, jak TTV, która tylko na jesienną ramówkę zaplanowała aż 9 nowości. Maluchy walczą z olbrzymami atrakcyjną ofertą programową. (s.A5)

Koncerny paliwowe łowią kierowców na promocje. Sprzedaż paliw spada od kilku lat. W tym roku tego trendu nie zahamowały nawet wakacje, kiedy stacje tradycyjnie notują największe obroty. (s.A8)

Branża motoryzacyjna wraca do Polski. Na przełomie września i października delegacja PAIiIZ rusza za Ocean, by dobić targu z kolejnymi partnerami amerykańskimi. Przedstawiciele Agencji nie chcą zdradzać nazw firm, z którymi będą rozmawiać. Wiadomo natomiast, że spotykać się będą nie tylko z poddostawcami, ale i z producentami samochodów. (s.A9)

W 2013 roku produkcja AGD przekroczy 20 mln sztuk. Rosną zamówienia z Europy. Szczególnie z jej wschodniej części. (s.A13) (PAP)

morb/