Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 16 lipca

16-07-2013 07:18
16.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 16 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Polacy nie kupują, ceny stoją w miejscu. Ceny rosną najwolniej od początku transformacji, możliwe wręcz, że otrzemy sie o deflację. Inflacja w czerwcu spadła już dziewiąty miesiąc z rzędu. (s. B1)

Polska powinna dostawać unijne pieniądze na drogi. Musi jednak je wydawać bardziej efektywnie - ocenia Europejski Trybunał Obrachunkowy. (s. B2-3)

Duże zakupy akcji przez OFE. 13-14 mld zł wydały fundusze na papiery spółek w pierwszej połowie roku. (s. B4)

Nie sprzedam Żubrówki. Planuję inwestycje w unowocześnienie polskich zakładów CEDC, marketing oraz pracowników - mówi właściciel Russian Standard, Roustam Tariko. (s. B16)

PARKIET

Kofola sygnalizuje, że chciałaby poszerzyć ofertę. Z informacji "Parkietu" wynika, że prowadzi rozmowy w sprawie zakupu firmy Radenska, największego producenta wody mineralnej na Słowenii. (s. 01, 04)

Załoga Zakładów Azotowych Puławy kolejny raz w tym roku domaga się wzrostu wynagrodzeń. (s. 05)

Polskie firmy mogą kupić aktywa NWR. Koksowni Svoboda przyglądają się JSW i Węglokoks. (s. 06)

Kondycja finansowa branży domów maklerskich powoli się poprawia. Jak jednak podkreślają brokerzy, jest jeszcze za wcześnie, by wpadać w hurraoptymizm. Na rynku wciąż jest wiele znaków zapytania. (s. 17)

GAZETA WYBORCZA

W czerwcu ceny koszyka podstawowych dóbr i usług rosły o 0,2 proc., najwolniej w historii. Pobiliśmy tym samym rekord z kwietnia 2003 r. A co będzie dalej? Na szczęście powolny wzrost inflacji. (s. 19)

W ciągu sześciu lat od giełdowego debiutu wartość giełdowego Petrolinvestu stopniała z 2,3 mld zł do 140 mln zł. Spółka nie spełniła na razie snów o wielkiej ropie. To także trudne czasy dla jej współwłaściciela Ryszarda Krauzego. (s. 20)

PULS BIZNESU

Firmy tną inwestycje. Grono przedsiębiorstw planujących inwestycje skurczyło się do najniższego poziomu od czterech lat. (s. 6)

Z odzieżowej firmy Simple odchodzi twórczyni marki i główna projektantka Lidia Kalita. Spółka z nową kreatorką rusza na nieznane zagraniczne rynki. (s. 8)

Medialne tuzy wychodzą z dołka. Analitycy mają coraz lepsze zdanie o perspektywach TVN i Cyfrowego Polsatu. Za bardziej perspektywiczne uznają akcje pierwszej z nich. (s. 17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Miedziowy koncern wygasił piec w Hucie Głogów, która odpowiada za ponad 80 proc. produkcji KGHM. Prace, których koszt sięgnie 300 mln zł, potrwają do 22 października. (s. A8)

ARP skonsoliduje krajowy sektor stoczniowy. Plan konsolidacji sektora ma ujrzeć światło dzienne w środę za tydzień - mówi Tadeusz Aziewicz, szef sejmowej komisji skarbu. (s. A8)

Międzynarodowe koncerny interesują się polskimi złożami gazu ziemnego. Na celownik nasze złoża wzięły Shell i niemieckie RWE. Niewykluczone, że wiercić u nas będą też katarscy szejkowie. (s. A11)

Prospekt PKP Cargo w tym tygodniu ma trafić do KNF. Ze sprzedaży 50 proc. minus jednej akcji PKP spodziewają się co najmniej 1,5 mld zł. Ale debiut giełdowy w czwartym kwartale wcale nie jest pewny. W piątek zakończyło się referendum strajkowe. Z podliczonych do wczoraj głosów wynika, że ponad 95 proc. głosujących opowiedziało się za strajkiem, jeśli zarząd nie spełni żądań pracowników. Każdy dzień strajku kosztowałby spółkę 20 mln zł. (s. A9)

(PAP)

pel/