Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 10 września

10-09-2013 07:47
10.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 10 września.

RZECZPOSPOLITA

Wojna o posiadaczy smartfonów. Play odpowiedział na ofertę Nju Mobile ostrą przeceną usług, a Plusa goni, proponując darmowe LTE. Przed nami kolejny etap cenowej batalii. (s.B1)

Rośnie ruch na głównych lotniskach. Najlepiej od początku roku radzi sobie port lotniczy w Warszawie, gdzie liczba podróżnych wzrosła o ok. 10 proc. Klientów przybywa też m.in. w Krakowie i w Gdańsku. (s.B4)

Ceny gazu z importu nie powinny być powiązane z cenami ropy. Nad postulatem w tej sprawie będzie dziś głosował Parlament Europejski. (s.B7)

W I połowie tego roku dokonano 649 transakcji M&A (fuzje i przejęcia) w sektorze górniczym , czyli o prawie jedną trzecią mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego orku - oszacowali analitycy PwC. (s.B8)

PARKIET

W środę wchodzą w życie przepisy dotyczące wprowadzenia na rynku gazu tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązkowej sprzedaży części surowca poprzez giełdę. W tym roku na TGE miało trafić 30 proc. gazu sprzedawanego w Polsce. W związku z tym, że nowe przepisy wchodzą dopiero teraz, będzie to 1,5 mld m sześc. Wymóg obejmie PGNiG. Branża obawia się, że spółka może mieć problemy z jego spełnieniem. Jerzy Kurella, p.o. prezesa PGNiG, zapewnia, że spółka jest przygotowana do realziacji tego zadania. Jest też przygotowana na oddanie części rynku. (s.1,6)

Dla ofert pierwotnych nadeszły trudne czasy, bo kupujących będzie mniej. Część spółek może wykorzystać fakt, że zmiany w OFE wejdą w życie dopiero za kilka miesięcy i teraz ruszyć z ofertą. W KNF jest 38 prospektów emisyjnych. (s.1,4)

GAZETA WYBORCZA

Mazowsze zarżnięte. Najbogatsze województwo w Polsce de facto bankrutuje. Zrujnowało je janosikowe, opłata wnoszona przez zamożniejsze samorządy na rzecz uboższych. Mazowsze się buntuje. "Mamy do wyboru: albo zapłacić pensje i rachunki, albo janosikowe" - powiedział Marek Miesztalski, skarbnik Mazowsza. Przy 3 mld zł budżetu województwo ma w tym roku zapłacić 660 mln zł janosikowego. (s.1)

W zeszłym tygodniu PZU Lietuva, litewska spółka córka PZU, podpisała z litewską firmą Klajpedos Nafta umowę w sprawie ubezpieczenia infrastruktury teminalu do odbioru skroplonego gazu LNG. "GW" zastanawia się, czy ryzyko nie jest zbyt duże. (s.21)

PULS BIZNESUKRRiT podzieliła wolne kawałki telewizyjnego tortu między Agorę a ZPR, ale Agorze przypadł smaczniejszy. Doświadczenie obecnych na multipleksie nadawców pokazuje, że każdy procent udziału w widowni telewizyjnej daje nawet 40 mln zł rocznych przychodów i 10-15 mln zł zysku netto. Według wniosku koncesyjnego Stopklatka TV liczy na 1,5 proc. udziałów w czasie oglądania telewizji. (s.3)

Rząd ma już gotowy projekt ustawy wprowadzającej podatek dochodowy dla spółek komandytowo-akcyjnych i komandytowych. Niedługo projektem zajmie się Sejm. Jeśli parlament uchwali zmiany, spółki będą podlegały podatkowi dochodowemu od osób prawnych z początkiem przyszłego roku. (s.10)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Kryzys na rynku energii i kłopoty firm budowlanych zaangażowanych w realizację inwestycji opóźniają budowę nowych elektrowni. To problem, bo w latach 2016-2020 trzeba będzie wyłączyć 6600 MW mocy w najstarszych siłowniach. Polskie Sieci Elektroenergetyczne zdecydowały się dopłacić właścicielom kilku elektrowni do ich modernizacji. Spółka nie zdradza, z kim prowadzi rozmowy, ale podaje, że łączna moc wszystkich bloków zgłoszonych do przetargu, to 1200 MW. (s.A8)

KGHM ma kłopot z zagranicznymi kopalniami, które kupił półtora roku temu w największej polskiej transakcji zagranicznej, czyli przejęciu za ponad 9 mld zł kanadyjskiej Quadry. Część przynosi straty. "Problem dotyczy mniejszych kopalni, których utrzymanie jest droższe niż zysk osiągany z wydobycia" - tłumaczy osoba związana z KGHM. Koncern zaczyna się ich więc pozbywać. Już w I kw. tego roku zamknął kopalnię Podolsky w Kanadzie. Teraz do wyłączenia szykuje kolejną, Carlota w USA. Spółka zastanawia się, jak poprawić rentowność następnych dwóch - McCreedy West w Kanadzie i Franke w Chile. (s.A9) (PAP)

morb/