Przegląd prasy gospodarczej, środa, 5 czerwca

05-06-2013 07:23
05.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 5 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Wielomiliardowe inwestycje w rozwój morskiej energetyki wiatrowej na polskiej części Bałtyku stoją dziś pod wielkim znakiem zapytania. Mimo wcześniejszych szerokich zapowiedzi i korzystnych projektów ustaw w tej sprawie obecnie wydaje się, że przychylność rządu dla tego sektora gaśnie. (s.B1, B2)

Gazprom szykuje kolejne obniżki cen. Kluczowi unijni klienci rosyjskiego giganta mogą zapłacić za gaz nawet o 7 proc. mniej. (s.B2)

Chevron wycofa się z inwestycji w poszukiwanie gazu łupkowego, jeśli rząd nie zmieni ważnego rozporządzenia - uważa europoseł Platformy Obywatelskiej Bogusław Sonik. Chodzi o zmianę jednego podpunktu w dokumencie "w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko". (s.B3)

PARKIET

Najgorsze mamy za sobą, druga połowa roku powinna być zdecydowanie lepsza (...) Marzec był dobry, a kwiecień całkiem dobry - powiedział Wojciech Mroczyński z zarządu AmRestu. (s.01, s.05)

Wiceminister skarbu Paweł Tamborski zaprzecza by zachęcał rosyjski Acron do przejęcia Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach. (s.04)

Makarony Polskie są zadowolone z restrukturyzacji, która pozwoliła na poprawę rentowności spółki. Zenon Daniłowski, prezes Makaronów Polskich sygnalizuje, że trwają prace nad zmiana struktury finansowania grupy. (s.05)

Quantum Software nie wyklucza skupu akcji własnych. Wydatki związane z buy-backiem nie powinny mieć wpływu na strategię spółki - uważa Tomasz Hatala, prezes Quantum Software.

GAZETA WYBORCZA

IBM zamierza otworzyć w Katowicach centrum dostarczania usług, w którym docelowo zatrudni nawet 2 tys. specjalistów. (s.22)

Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły odświeżoną ofertę First Minute. Przewoźnik zapewnia, że kupując bilety co najmniej 45 dni przed wylotem, można polecieć po Europie już od 123 zł w obie strony, a po Polsce od 99 zł w jedną stronę. (s.1, s.23)

PULS BIZNESU

Powierzenie budowy autostrady A2 niemającym doświadczenia DSS może odbić się GDDKiA jeszcze większą czkawką, niż wydawało się dotychczas. Okazuje się, że nadzorca sądowy znajdującej się w upadłości układowej spółki nie uznał w całości roszczeń, które dyrekcja zgłosiła do DSS za niedokończenie kontraktu na A2. Chodzi o, bagatela, 199 mln zł. (s.1, s.4)

W 2012 r. zbankrutowało 15 touroperatorów. Poza Sky Clubem z gwarancją wysokości 25 mln zł wszystkie biura miały gwarancje do 1 mln zł. Marszałkowie sprowadzili do Polski 6990 klientów 10 biur i wydali na to 7,5 mln zł. Eksperci uważają, że w tym roku bankructwa będzie mniej. (s.2, s.3)

OZE liczą się od nowa. Ministerstwo Gospodarki zleciło ponowną analizę wysokości współczynników wsparcia dla energii odnawialnej. (s.5)

Rumuni kuszą Sobolewskiego. Władze giełdy w Bukareszcie namawiają byłego szefa GPW, by przejął stery ich giełdy. Liczą, że poprowadzi ją drogą podobną do warszawskiej. (s.6, s.7)

Kazar chce zdobyć klientów w małych miastach dzięki e-commerce. Ekspansja zagraniczna i giełda się opóźnia - poinformował Artur Kazienko, prezes Kazara. (s.8)

Fundusz private equity EQT wziął na celownik małe i średnie firmy m.in. z branży medycznej, telekomunikacyjnej oraz internetowej. (s.9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

ZCh Police jadą do Senegalu. Chcą mieć własne złoża fosforytu. Na złoża spółka wyda 30 mln USD. Ale potem zaoszczędzi po 31 mln rocznie. Bo nawozy wyprodukuje z własnego surowca. Do transakcji może dojść w najbliższych tygodniach. (s.A9)

Koszty zaangażowania KGHM w Chile mogą okazać się znacznie wyższe niż podawały wstępne prognozy - uważa prof. Ryszard Piasecki, były ambasador RP w Chile. (s.A10) (PAP)

kam/