Przegląd prasy gospodarczej, środa, 3 lipca

03-07-2013 07:12
03.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 3 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Miliard złotych mniej na elektronikę. Producenci walczą na promocje, a polscy konsumenci i tak nie chcą kupować. Rynek sprzedaży sprzętu ma przed sobą jeszcze kilka trudnych lat. (s.B1)

Comperia uruchomiła aplikację mobilną na telefony komórkowe, w której można polecać produkty finansowe. W zamian firma podzieli się prowizją od banku.(s.B7)

PARKIET

Lotos stawia na wydobycie. W najbliższych latach gdański koncern chce przede wszystkim zwiększyć produkcję ropy i gazu. Będzie też inwestował w infrastrukturę wokół rafinerii, aby poprawić jej rentowność. (s.5)

W maju rozpoczęliśmy marsz po udziały w rynku. To pierwszy miesiąc, kiedy wyraźnie powiedzieliśmy "wracamy po nasze 30 proc.". To średnioterminowy cel - powiedział Piotr Sucharski, prezes Neuki. Poinformował, że spółka rozważa akwizycje, jednak brak kandydatów. Okres kwiecień-czerwiec był lepszy niż przed rokiem. Prezes nie zakłada, eby po wynikach II kwartału doszło do korekty prognoz, do tego mogą sprowokować dopiero wyniki III kwartału.(s.7)

R-Style Softlab kosztował Asseco prawie 93 mln zł. Rosyjska spółka, która dołącza do budowanej przez Adama Górala grupy, według jego zapowiedzi, ma w 2014 roku zarobić 5 mln USD netto. (s.6)

Gdański sąd unieważnił emisję akcji Petrolinvestu. Spółka zapowiada apelację. Sąd uwzględnił powództwo akcjonariusza mniejszościowego Petrolinvestu i stwierdził nieważność uchwały NWZA podjętej 31 stycznia 2012 r. Dotyczyła ona emisji warrantów subskrypcyjnych, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję 60 mln akcji serii E, wyłączenia prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy oraz zmian w statucie spółki. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

Do końca sierpnia rząd wybierze jeden wariant zmian w OFE. Wczoraj Rada Ministrów zapoznała się z przeglądem emerytalnym, teraz przez dwa miesiące będą toczyć się dyskusje nad zaproponowanymi zmianami w systemie emerytalnym. (s.22)

Sieciowe sklepy ze sprzętem RTV i AGD utrudniają klientom skorzystanie z rat "zero procent" - alarmują czytelnicy "Gazety". - Sprzedawca przez pół godziny wmawiał mi, że muszę dokupić obowiązkowe ubezpieczenie. Dopiero w domu przeczytałam, że ubezpieczenie było dobrowolne. (s.22)

W tegorocznym budżecie państwa zabraknie co najmniej kilkunastu miliardów złotych. Dlatego szef rządu zleci ministrom, by szukali oszczędności w swoich resortach. Cięcia ministerialnych wydatków mają poprzedzać nowelizację budżetu. (s.23)

Ryanair wyprzedził w kraju LOT. Irlandzki przewoźnik został liderem na polskim niebie - wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego za I kwartał. (s.25)

PULS BIZNESU

Signal Iduna sprzedaje Mediqę. Ubezpieczyciel szuka chętnych na przychodnie w Warszawie. Potrzebuje pieniędzy, bo wyniki ma najgorsze w historii. (s.3)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Należący do Orlenu Unipetrol chce przejąć Czepro, jedną z największych spółek naszych południowych sąsiadów - podał wczoraj czeski dziennik. Orlen mógłby przejąć 25 proc. Czepro, a wartość transakcji sięgnąć 300-400 mln zł. (s.A8)(PAP)

seb/