Przegląd prasy gospodarczej, środa, 25 września

25-09-2013 07:35
25.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 25 września.

RZECZPOSPOLITA

Nieoczekiwanie dla przedsiębiorców PARP zapowiada drugi ponadplanowy konkurs na najpopularniejsze granty z "Innowacyjnej gospodarki". Chodzi o reaktywowane po trzech latach dotacje na nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjności. (s.B1)

Sprzedaż luksusowych i sportowych samochodów drogich marek bije rekordy. Importerzy mają kłopot z zaspokojeniem rosnącego popytu. (s.B2)

W środę kierownictwo Ministerstwa Gospodarki zajmie się projektem Polskiego Programu Energetyki Jądrowej - dowiedziała się "Rz". (s.B4)

Stadion Narodowy miał w okresie styczeń-lipiec 10,6 mln zł przychodów i 20,5 mln zł kosztów. Pierwszych siedem miesięcy roku przyniosło stratę na poziomie 10,4 mln zł. (s.B5)

Grupa Getin Holding przeprowadza gruntowne zmiany w należącym do niej banku w Rosji. Zmienił on nazwę na Idea Bank Rosja, wymieniono 60 proc. kadry, uruchomiono biuro w Moskwie. (s.B8)

National Credit Union Administration złożyła w sądzie federalnym w Kansas zawiadomienie o przestępstwie popełnionym przez 13 globalnych banków. Podejrzewa je o manipulowanie stopą LIBOR. (s.B9)

Notowany na GPW niewielki fundusz Magna Polonia będzie się domagać zadośćuczynienia od 4 operatorów komórkowych - Orange, T-Mobile, Plusa i Playa. To pokłosie batalii sprzed kilku lat o usługę telewizji mobilnej. Magna żąda 618 mln zł. (s.B9)

PARKIET

Indeksy małych i średnich spółek zostawiły w tym roku daleko w tyle wskaźnik największych firm WIG 20. Od początku roku mWIG40 i sWIG80 zyskały 26 proc., podczas gdy WIG 20 jest 8 proc. pod kreską. (s.1,3)

W najbliższym czasie Pekaes chce przeprowadzić kilka akwizycji. Chodzi m.in. o zakup większościowego pakietu udziałów w firmie Spedcont. (s.1,7)

Cereal Planet, ukraiński producent kasz, produktów złożonych i płatków śniadaniowych, może jeszcze w październiku zadebiutować na rynku NewConnect. Na razie bez oferty akcji. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

Banki centralne dokonują zmian zabezpieczeń banknotów średnio co 8 lat. Nasze nie były "dotykane" aż od 18 lat. Lepiej widoczne i bogatsze znaki wodne, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszony format druku dwustronnego - tak zmieni się wygląd banknotów. Do portfeli trafią w kwietniu 2014 r. (s.22)

Grupa BRE Banku będzie finansować akcje kredytową nie tylko z lokat terminowych, ale i z emisji listów zastawnych. (s.23)

PULS BIZNESU

Szybko rośnie grono osób, które opuszczają rejestr bezrobotnych. To znak, że gospodarka budzi się z letargu. (s.3)

Komisji Europejskiej nie podoba się, że kraje członkowskie wspierają inwestycje dużych przedsiębiorców. Wytyczne ws. pomocy regionalnej na lata 2014-2020 nie zostawiają złudzeń - koniec z tym. Poziom wsparcia na pewno będzie niższy od obecnego, a otrzymanie dotacji czy zwolnienia podatkowego w przypadku koncernu będzie szalenie trudne. (s.4)

Szykuje Statystyczny Szwajcar ma 142 tys. euro oszczędności. To 27-krotnie więcej niż Polak. (s.5)

Szykuje się kolejna potężna transakcja na polskim rynku telekomunikacyjnym. Brytyjski fundusz private equity Montagu sonduje zainteresowanie Emitelem. Doradcą w procesie poszukiwania nowego właściciela został Goldman Sachs. Wyjście na rynek właściciela Emitela jest o tyle zaskakujące, że dzieje się to zaledwie dwa lata po tym, jak fundusz wygrał wyścig po największego na polskim rynku operatora naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej. (s.7)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Ile dokładnie Polimex jest winien największym polskim bankom, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że PKO BP i Pekao to najwięksi wierzyciele spółki i główny rozgrywający w procesie ustalania nowych warunków umowy restrukturyzacyjnej. Banki różni m.in. podejście do rozliczeń spółki z GDDKiA i stanowisko wobec propozycji spółki, która chce skrócenia czasu wystawiania gwarancji i dodatkowej puli gwarancji, 100 mln zł. (s.A8)

Zaproponowany przez Ministerstwo Gospodarki poziom wsparcia dla budzącej kontrowersje technologii spalania węgla wymieszanego z biomasą oznacza utrzymanie opłacalności dla tej metody - wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej. (s.A9)

Ministerstwo Gospodarki jest za odstąpieniem od zakładanego wzrostu stawki podatku akcyzowego na papierosy o 5 proc. (s.A9) (PAP)

morb/