Przegląd prasy gospodarczej, środa, 24 lipca

24-07-2013 07:27
24.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 24 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Ceny smartfonów na świecie spadają. W Polsce koszt większości urządzeń kupowanych z abonamentem u operatorów nie przekracza 200 zł. (s.B1)

Brak oznak ożywienia światowej gospodarki, a przede wszystkim rosnąca w USA i Kanadzie produkcja ropy z łupków to powody, dla których ropa nie powinna już drożeć - uważa bank inwestycyjny Goldman Sachs. (s.B3)

Najgorsze w gospodarce minęło, choć nie oznacza to, że idzie coś nadzwyczaj dobrego - ocenia w rozmowie z "Rz" Marek Belka, prezes NBP. "Odbudowywanie popytu wewnętrznego i dalsza ekspansja polskiego eksportu będą następować, ale powoli. Pytanie, czy wzrost gospodarczy przyspieszy do ok. 2 proc. i zatrzyma się, co byłoby wysoce niezadowalające z punktu widzenia rynku pracy i oczekiwań społecznych, czy też nastąpi kontynuacja tego ożywienia" - mówi Belka. (s.B5)

Ceny cukru na światowych rynkach są najniższe od trzech lat i mogą nadal spadać. (s.B5)

Polska musi stać się zdecydowanie bardziej przedsiębiorcza i innowacyjna. W przeciwnym wypadku będzie jedynie źródłem taniej siły roboczej - mówi szef KPMG International, Michael Andrew. (s.B12)

PARKIET

Litewski fundusz NDX, który chce wycofać Mispol z giełdy, już od kilku miesięcy zmaga się z Bakallandem. - Mispol jest wart więcej niż oferuje NDX - utrzymuje Marian Owerko, prezes Bakallandu. Dlatego jego spółka wnioskowała o zabezpieczenie uchwały o wycofaniu Mispolu z GPW. Sąd przychylił się do jej argumentów. "W postanowieniu sąd zwraca uwagę, że uchwała może być niezgodna z dobrymi obyczajami i może krzywdzić akcjonariuszy mniejszościowych" - mówi Owerko. (s.1,5)

Dziś wygasa lock-up MSP ma akcje PKO BP. Skarb kontroluje ponad 31-proc. pakiet. Czy skarb znów sypnie akcjami? Większość ekspertów spodziewa się, że rząd nieprędko zdecyduje się na sprzedaż kolejnych pakietów. (s.1,7)

KNF finalizuje ustalenia w sprawie wahań kursu Grupy Azoty, do jakich dochodziło w drugim kwartale. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Czy to światełko w tunelu? Firmy przestają zwalniać, zwiększają produkcję, zaczynamy więcej kupować. Jeśli za parę tygodni będziemy się zastanawiać, kiedy gospodarka odbiła od dna, prawdopodobnie wskażemy ten moment. (s.22)

PULS BIZNESU

Padł nowy pomysł na problematyczne inwestycje węglowe w energetyce. Jego robocza nazwa to OKO. Zakłada zgromadzenie w jednej spółce projektów obejmujących budowę bloków energetycznych opalanych węglem kamiennym w Opolu, Kozienicach i Ostrołęce, wartych łącznie blisko 20 mld zł. Skarbu pomysł na razie nie zachwycił. (s.4)

Lux Med zainwestuje w szpitale i domy spokojnej starości. Do 2015 r. chce otworzyć ponad 20 przychodni. Zamierza rozwijać się organicznie i poprzez przejęcia. Grupa stawia teraz na miasta średniej wielkości. (s.9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Ministerstwo Finansów chciałoby, by działające w Polsce organizacje płatnicze podlegały kontroli KNF lub NBP. Chodzi o miękki nadzór, co oznacza, że firmy takie jak Visa czy MasterCard nie musiałyby zdobywać licencji uprawniającej do prowadzenia działalności w naszym kraju. (s.A1,A13)

Unia oszczędza, a zadłużenie rośnie. Dane Eurostatu podważają efekty starań państw o zmniejszenie długu publicznego. Im ostrzejsze były cięcia, tym dziury w budżetach robią się większe i głębsze. W najgorszej sytuacji są kraje należące do unii walutowej. (s.A6)

Już w tym roku pula darmowych uprawnień do emisji CO2 dla polskiej gospodarki może się skurczyć o 10 proc. - wynika z nieoficjalnych informacji "DGP". Wzrosną koszty wytwarzania prądu. (s.A8)

Deweloperzy w sześciu największych aglomeracjach Polski - w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi, sprzedali w II kw. 2013 r. ponad 8,1 tys. mieszkań. To wynik o ponad 9 proc. lepszy niż w I kw. tego roku i o ponad 6 proc. lepszy rok do roku - wynika z danych Reas, firmy monitorującej rynek deweloperski. (s.A9)

Uchwalenie ustawy o nadzorze makrooszczędnościowym w kształcie, jaki zaproponowało Ministerstwo Finansów, będzie oznaczało uszczuplenie kompetencji KNF. Projekt opublikowany kilka dni temu przewiduje odebranie KNF możliwości rekomendacji dla sektora bankowego. (s.A13) (PAP)

morb/