Przegląd prasy gospodarczej, środa, 21 sierpnia

21-08-2013 07:01
21.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 21 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Brak prawa o OZE grozi wielkimi karami. Bez nowych zasad możemy płacić setki milionów złotych kar, a potem dokupić tę energię od innych - za miliardy. (s. B1)

NBP zainterweniuje na rynku? Minister finansów chce dać bankowi centralnemu możliwość skupu z rynku obligacji rządowych. - To ciężka broń - oceniają ekonomiści. (s. B2-3)

Kompania Węglowa nie zamierza się ubiegać o pomoc publiczną od ARP. Gdyby miało dojść do wsparcia finansowego, to tylko na warunkach rynkowych. Kwota, która mogłaby istotnie poprawić sytuację grupy to 0,5-1,5 mld zł. (s. B3)

Rząd już ze zmienionym budżetem na 2013 rok. Premier Donald Tusk ma nadzieję, że Sejm bez szczególnych konfliktów zaaprobuje zmiany. Opozycja nie ustaje w krytyce. (s. B3)

Gdyby polski rząd zdecydował się na nacjonalizację otwartych funduszy emerytalnych, popełniłby poważny błąd - powiedział "Rz" Karl Sevelda, prezes Raiffeisen Bank International. (s. B12)

PARKIET

Główni akcjonariusze Traveplanet.pl nie mogą dojść do porozumienia w sprawie podwyższenia kapitału. Sprzeciw mniejszościowych akcjonariuszy zmusza firmę do szukania finansowania w bankach. (s. 01, 05)

Negocjacje Polic w sprawie przejęcia senegalskich złóż surowców służących do produkcji nawozów mają się ku końcowi - wynika z informacji "Parkietu". (s. 07)

Środowisko rynku kapitałowego rozmawia z rządem na temat zmian w II filarze. Rząd propozycjom się przysłuchuje, ale na czwarty wariant raczej się nie zgodzi. (s. 17)

GAZETA WYBORCZA

O 6,3 proc. wzrosła produkcja przemysłowa w lipcu. Jeszcze za wcześnie, by mówić o końcu kryzysu, ale nawet branża budowlana wykazuje pierwsze symptomy powrotu do życia. (s. 23)

Czy to już koniec deweloperskiej smuty? Optymizmem mogą napawać dane GUS dotyczące liczby rozpoczętych przez deweloperów w lipcu inwestycji mieszkaniowych. Problem w tym, że równocześnie spadła, i to wręcz dramatycznie, liczba uzyskanych przez nich pozwoleń na budowę, a to źle wróży na przyszłość. (s. 25)

PULS BIZNESU

Duka, szwedzka sieć sklepów ze sprzętem kuchennym, notująca słabe wyniki, jest na celowniku grupy Grass z Płońska. (s. 3)

Przedsiębiorczy jak Polak. W pierwszym półroczu zarejestrowano ponad 184 tys. działalności gospodarczych. To rekord. Jeśli trend się utrzyma, do końca roku własny biznes będzie miało 3 mln Polaków. (s. 4-5)

Rosyjski Acron nie zaskarżył uchwał akcjonariuszy grupy Azoty. Zdaniem rosyjskich analityków Acron nie ma powodu, by się śpieszyć. Poczeka. I nie będzie szukać innego celu w Europie. (s. 7)

Adam Jenkins po dwóch latach współpracy z Pioneer Pekao TFI rozstaje się z towarzystwem. Poszukiwania jego następcy już się rozpoczęły. (s. 17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Bezrobocie uderzy ponownie. Większość urzędów pracy nie ma już ani grosza na pomoc bezrobotnym. (s. A3)

Kreml szykuje nam gazową rewolucję. Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu, związanemu długoterminowymi kontraktami, trudno będzie stawić czoła rosyjskiej konkurencji, która chce wejść na polski rynek. Do ekspansji w Polsce szykują się Novatek i Rosnieft. (s. A1, A8)

Żywność będzie tanieć, bo w dół lecą ceny zbóż, a producenci chcą zahamować spadek popytu. (s. A9)

(PAP)

pel/