Przegląd prasy gospodarczej, środa, 19 czerwca

19-06-2013 07:24
19.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 19 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Z Niemiec napływają nieco lepsze informacje, co pomoże naszym eksporterom. Nikt nie spodziewa się boomu, ale na ożywienie możemy liczyć. (s.B2)

Jeszcze tylko w czerwcu należy się spodziewać głębokiego spadku zatrudnienia. (s.B4)

Sprzedaż aut osobowych w Europie spada przez ostatnich 5 lat w związku z trudną sytuacją ekonomiczną. Wygląda na to, że w tym roku branżę czeka kolejne tąpnięcie. Wielu producentów traci pieniądze, ale rządy i związki zawodowe odrzucają wezwania do restrukturyzacji. W efekcie rośnie liczba niedochodowych fabryk. (s.B6)

Zysk sektora bankowego może być w tym roku na poziomie ubiegłorocznym. Banki ratują się lepszą kontrolą kosztów. Wbrew obawom, jakość portfela kredytowego jest wysoka. (s.B9)

Największym problemem branży ubezpieczeniowej w Polsce są orzeczenia sądu dotyczące niedozwolonych zapisów w umowach, które działają wstecz. To może być potężną barierą dla zagranicznych inwestycji - mówi szef firmy ubezpieczeniowej Aegon, Michał Biedzki. (s.B16)

PARKIET

Wiesław Wojas, prezes i główny akcjonariusz obuwniczego Wojasa, zastanawia się nad zacieśnieniem współpracy z Gino Rossi. "Nasza marka plasuje się na średnim poziomie, Gino Rossi nieco wyżej. Rozważamy różne koncepcje i być może w grę wejdzie większe zaangażowanie kapitałowe" - powiedział "Parkietowi" Wojas. Sprzedaż Wojasa w I kwartale ocenia "średnio pozytywnie". W marcu spółka zanotowała spadek obrotów, ale dzięki dobrej sprzedaży w czerwcu udało się utrzymać dwucyfrowy wzrost obrotów w I półroczu. W całym roku przychody mogą wynieść ok. 190 mln zł. Jeśli chodzi o wynik netto, satysfakcjonujące będzie utrzymanie w I półroczu wyniku sprzed roku (0,9 mln zł zysku). (s.1,4)

Według analityków akcje spółek, które osiągają w ostatnim czasie wysokie wyceny, czyli Amiki, Budimeksu, Eurocashu czy PGNiG, wciąż mogą mieć potencjał do dalszych zwyżek. (s.1,2,3)

Jeśli premierem Czech zostanie Martin Kuba, to istnieją niewielkie szanse na poprawę relacji między Orlenem a czeskim rządem. Obecnie Martin Kuba jest ministrem przemysłu i handlu Czech. Kuba od dawna dąży do konsolidacji czeskiej branży naftowej. Aby do niej doprowadzić stara się osłabić pozycję Orlenu. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Nie możemy się rozwijać, bo nasze drewno wykupują Niemcy - żalą się szefowie polskich tartaków, producenci mebli i płyt. Proszą rząd o interwencję. (s.24)

Gazprom nie ma szans na monopol w proponowanym Polsce gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację - zapowiada Komisja Europejska. (s.25)

Pracodawcy powoli zaczynają myśleć o przyjmowaniu nowych osób. Nie tylko sezonowo. Ale z podwyżkami nie będą się spieszyć. (s.26)

PULS BIZNESU

Wielki brat patrzy na finanse Polaków. Fiskus żąda pełnego wglądu w konta bankowe, operacje na rachunkach, przekazy pocztowe. To koniec tajemnicy bankowej - alarmują eksperci. (s.4)

Kilka lat temu Ryszard Krauze miał 4,5 mld zł. Teraz walczy o utrzymanie w lidze milionerów. Prokom Investments wyprowadza się z siedziby w Mariotcie. To symboliczna zmiana. Grupa dawnego miliardera tnie koszty do żywej kości. Opuszczają ją jego bliscy współpracownicy. Koniec imperium? Za wcześnie, by mnie skreślać - mówi przedsiębiorca. (s.8,9)

W tym roku Alior nie ma sobie równych i pozostawia w tyle inne giełdowe banki. To nie koniec dobrej passy - przekonują analitycy. (s.17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Jerzy Hausner opublikował raport o konkurencyjności polskiej gospodarki. Wśród podstaw do zmiany modelu rozwoju Polski wskazał nową politykę przemysłową, wspieranie oszczędności, zwłaszcza długoterminowych oraz nowy model dialogu społecznego. (s.A2)

OFE negatywnie wpływają na finanse publiczne, a ich wpływ na wzrost gospodarczy jest dyskusyjny - mówi Ludwik Kotecki, główny ekonomista w resorcie finansów. Dodaje, że raport na temat OFE pokaże 9 wariantów. Finalne rozwiązanie w tej sprawie będzie efektem konsultacji ze środowiskiem rządowym, społecznym i parlamentarnym. (s.A5) (PAP)

morb/