Przegląd prasy gospodarczej, środa, 17 lipca

17-07-2013 07:15
17.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 17 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Budżet państwa do zmiany. W kasie państwa brakuje ponad 20 mld zł. To oznacza, że będziemy musieli więcej pożyczyć. (s. A1, B1)

Mieć zarobki jak w banku. Ponad trzy tysiące pracowników sektora bankowego w UE zarabia ponad milion euro rocznie - ujawnił Europejski System Nadzoru Bankowego (EBA). (s. B2-B3)

TFI może być trudno o większe zyski. Przeszkodą w poprawieniu wyników towarzystw funduszy inwestycyjnych w tym roku mogą być zmiany w systemie OFE. (s. B6)

PARKIET

Analitycy techniczni wypatrują dalszych zwyżek w Tokio i na Wall Street. Hossa z zagranicy zawita także na naszą giełdę. (s. 01, 02-03)

Prawie połowa firm odzieżowych ocenia sytuację polskiej branży jako negatywną - wynika z badania PMR. Problemów nie odczuwają jednak spółki giełdowe, które zwiększają sprzedaż. (s. 04)

Travelplanet musi przekonać akcjonariuszy do nowej emisji. Sprzedawca usług turystycznych przez internet potrzebuje pieniędzy, żeby spłacić pożyczkę (w koronach czeskich) u głównego akcjonariusza. Jej oprocentowanie to 18,5 proc. (s. 05)

Boryszew: śledczy badają manipulację. Prokuratura rozpoczęła dochodzenie z wniosku KNF, dotyczące zawyżonych obrotów akcjami tuż przed weryfikacją indeksów giełdowych. (s. 07)

Rank Progress - najpierw zmiany w nadzorze, potem w akcjonariacie? Jan Mroczka, prezes spółki, chętnie odkupi akcje od myślącego o emeryturze wspólnika. Musi jednak zdobyć finansowanie. (s. 16)

Przedłużają się konsultacje w sprawie nowych wskaźników giełdowych. Przedstawiciele GPW podkreślają jednak, że są już blisko podjęcia finalnej decyzji w tej sprawie. (s. 17)

GAZETA WYBORCZA

PKP wyprzedaje nieruchomości. Spółka ma ponad 100 tys. nieruchomości - grunty, budynki, dworce. Zbędnych się pozbywa, bo generują koszty, a te atrakcyjne chce sprzedać lub zagospodarować. Tylko jedna działka w stolicy może przynieść 500 mln zł. (s. 24)

Nadszedł czas, aby zaproponować naszym klientom dostęp do mniejszych ilości energii. Wtedy stałaby się bardziej dostępna dla gmin albo wspólnot mieszkaniowych. Przy dużym zużyciu, np. na oświetlenie uliczne albo szpitale, dawałoby to duże oszczędności - mówi w rozmowie z "GW" Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii. (s. 25)

PULS BIZNESU

Bankowcom grożą masowe zwolnienia. Sieć placówek robi się pusta. Sześciu z siedmiu ich pracowników nie ma co robić - szacuje Deloitte. To pole do ogromnej redukcji personelu. Cięcia dałyby oszczędności liczone w miliardach. (s. 4-5)

Na rynku gruntów zima jeszcze nie minęła. kilka transakcji wiosny nie czyni. Deweloperzy nadal nie kupują parceli, ale przełom ponoć już blisko. (s. 9)

Comarch inwestuje w Krakowie. Informatyczna spółka wybuduje nowy biurowiec połączony z data center. Jego koszt to nawet 60 mln zł. (s. 9)

Dobra passa maluchów jeszcze się nie kończy. Kapitalizacja 45 firm z GPW skoczyła w tym roku co najmniej o połowę. W kilku przypadkach to dopiero przedsmak dużych zysków. (s. 16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Strefa cienia rośnie w kryzysie. Ponad 210 mld zł ukryte jest przed polskim fiskusem. Finanse publiczne tracą na tym nawet kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. W końcu ubiegłego roku pracowało poza oficjalnym obiegiem 1,1 mln osób. (s. A2-A3)

Unia Europejska może pogrzebać polski przemysł biopaliwowy. Mniejszy udział biokomponentów z surowców rolniczych uderzy w plantatorów rzepaku, gorzelnie i tłocznie oleju. (s. A8)

Branża AGD zaczyna wychodzić z dołka. Pierwsze półrocze przyniosło spadek sprzedaży. Ale druga połowa roku powinna być lepsza. (s. A9)

Wiele wątpliwości wokół inwestycji PGE w Elektrowni Opole. Energetyczny czempion negocjuje z Alstomem zwiększenie zaangażowania w realizację kontraktu wartego 11,5 mld zł. (s. A10)

(PAP)

jow/