Przegląd prasy gospodarczej, środa, 11 września

11-09-2013 07:40
11.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 11 września.

RZECZPOSPOLITA

Biura podróży już pożegnały kryzys. W tym roku, po czterech latach strat, branża czarterowej turystyki wyjazdowej będzie miała wreszcie zysk. Może on przekroczyć 80 mln zł. (s.B1)

Komisja Europejska zachęca do zniesienia opłat za roaming, ale nie zdecydowała się na administracyjny przymus. (s.B2)

Z początkiem 2014 r. Łotwa przystąpi do strefy euro. Liczy, że przejście na wspólną walutę pozwoli jej przyciągnąć więcej zagranicznych inwestycji. (s.B4)

Polscy ubezpieczyciele mogą pochwalić się najwyższym stopniem pokrycia kapitałowego wymogu wypłacalności. (s.B8)

PARKIET

"Chcemy inwestować w szpitale w Europie Środkowej, a EMC Instytut Medyczny jest częścią tego planu. Teraz chcemy dowiedzieć się, jaki wkład w ten biznes może mieć PZU. To jedyny powód przerwania walnego zgromadzenia w sierpniu i nie ma drugiego dna w tej sprawie" - zapewnia Vaclav Jirku, dyrektor inwestycyjny Penty Investmenst. (s.1,7)

Giełdowe spółki zakończyły publikację wyników za II kwartał. Obraz jest nieciekawy. Wprawdzie zysk netto wzrósł rok do roku, ale jest to efekt fatalnych wyników w porównywalnym okresie. Zysk netto wszystkich firm, bez banków i ubezpieczycieli, wyniósł w II kwartale 4,5 mld zł, podczas gdy średni zysk z 20 ostatnich kwartałów wahał się w okolicach 5,7 mld zł. (s.1)

Haier i Fagor chcą zbudować w Polsce dużą fabrykę lodówek. Wartość inwestycji przekracza 50 mln euro. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że firmy będą mocniej konkurować z polskimi producentami AGD, w tym z Amicą. (s.4)

Hygienika rozważa sprzedaż części produkcyjnej swojego biznesu. Na razie jest pięciu zainteresowanych, wszyscy z branży. W tym jeden spoza Europy. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Zdaniem greckich związkowców kraj na wyjście z kryzysu będzie potrzebował aż 20 lat. rząd ocenia, że stanie się to nie wcześniej niż w 2020 r. (s.24)

W ubiegłym roku cena była jedynym kryterium oceny ofert aż w 92 proc. postępowań o zamówienie publiczne. (s.24)

PULS BIZNESUBiedronka już w październiku może uruchomić płatności mobilne we współpracy z Getinem i Aliorem. (s.3)

Polish American Investment Fund, fundusz Blanki Rosenstiel, która pół wieku temu wyemigrowała do USA, wszedł do sześciu spółek na GPW i NewConnect. Do końca 2014 roku może zainwestować nad Wisłą 200 mln zł. (s.4)

Grupa Olewnik zbuduje sieć barów, gdzie będzie serwować wyprodukowane przez siebie mięsa. Nie ma jeszcze na rynku sieci gastronomicznej stworzonej przez zakłady mięsne. (s.6)

Firmy czują ożywienie, ale nadal wiele z nich zmaga się z zatorami płatniczymi. (s.11)

Po decyzji w sprawie OFE przedstawiciele funduszy inwestycyjnych zapowiadają, że zysków dla klientów poszukają w Europie Zachodniej. Bo taniej, a płynność jest większa. (s.16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Trwa walka o uratowanie projektu wartego 5,4 mld zł, na budowę bloku węglowego w elektrowni Jaworzno. Tauron ogłosił, że na przedstawienie przez konsorcjum wykonawcze gwarancji finansowych czeka już tylko do 30 września. Chodzi o 10 proc. wartości kontraktu. Spółki Alstom lub SNC Lavalin pomogą Rafako przy budowie elektrowni węglowej, a w pozyskaniu kontraktowych gwarancji spółce pomoże Bank Gospodarstwa Krajowego - dowiedział sie "DGP". (s.A6)

Liberalizuje się rynek gazu. Będzie wielki handel na Towarowej Giełdzie Energii. Obroty wzrosną kilkudziesięciokrotnie. (s.A10) (PAP)

morb/