Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 8 lipca

08-07-2013 07:21
08.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 8 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Polscy szefowie są zadowoleni z pracy. Dziewięciu na dziesięciu prezesów uważa, że to co robią ma sens i daje im satysfakcję. Nawet jeśli wymaga spędzania w firmie po 70 godzin w tygodniu. (s. B1)

Duże browary wierzą w puby. W I półroczu 2013 r. spadła sprzedaż piwa w gastronomii. Producenci liczą jednak na rozwój tego segmentu i nie szczędzą pieniędzy na inwestycje. (s. B2-B3)

KRRiT w lipcu uzupełni ofertę cyfrowej telewizji. Kanał dla dzieci stworzy TVP, religijny - fundacja Lux Veritatis. (s. B5)

Rząd jeszcze nie zajmie się łupkami. Nowe przepisy dotyczące poszukiwań i wydobycia poczekają na dopracowanie przez resort środowiska. (s. B7)

PARKIET

W ramach realizacji układu PBG zamierza wyemitować 535 mln nowych akcji. Upadła firma do końca sierpnia chce podpisać umowy restrukturyzacyjną i finansowe. (s. 04-05)

Singapur wkrótce wyprzedzi Szwajcarię. Metropolia położona nad Cieśniną Malakka jest najszybciej rozwijającym się centrum finansowym typu offshore. Jej znaczenie wciąż rośnie. (s. 07)

GAZETA WYBORCZA

Rząd ogłosił raport, który miał zaprezentować wyniki przeglądu całego systemu emerytalnego. W rzeczywistości jednak raport ten praktycznie wyłącznie dotyczy OFE. Podważa to jego znaczenie. (s. 16)

PULS BIZNESU

Boegl & Krysl starał się, i za to płaci. Spółka, która ratowała drogowe inwestycje po upadłości polskich firm, jest bliska likwidacji. (s. 2)

Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej, wkrótce rozstanie się ze spółką. Ustąpi miejsca specjaliście od cięć - Bruno Duthoit. Roszada będzie mieć charakter symboliczny - wskaże drogę, którą podąży Orange. (s. 4-5)

Meblarze idą na rekord. Przekroczenie 28 mld zł eksportu mebli w 2013 r. jest realne. Pomaga słaby złoty i ożywienie w Niemczech. (s. 7)

Pięciu chętnych na Torpol, spółkę zależną Polimeksu-Mostostal. Kolejowa spółka oficjalnie nie jest na sprzedaż, ale wokół niej kręcą się chętni. Wśród nich - menedżerowie. (s. 8)

Polska wkrótce będzie pławić się w luksusie. W ciągu najbliższych lat marki z najwyższej półki będą szturmować rynek. W 2015 r. Polacy wydadzą na nie 13 mld zł. (s. 9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Dziś powinniśmy poznać kształt nowelizacji budżetu. Z ustaleń DGP wynika, że oszczędności w kasach poszczególnych resortów wyniosą ok. 10 mld zł. (s. A1,A2)

Rosja nie potrafi przekonać sąsiadów do integracji. Unia celna, pierwszy krok do budowy unii euroazjatyckiej, okazała się projektem czysto politycznym. Białoruś i Kazachstan tracą na związku z Rosją. Ta ostatnia też niewiele zyskuje. (s. A7)

Wolność dla mleka i cukru. Na uwolnieniu rynku zyskają przede wszystkim przetwórcy. Producenci zaś obawiają się spadku cen i masowych bankructw. Dla klientów może to oznaczać lekkie potanienie towarów, choć może być również odwrotnie. (s. A8)

KGHM zmienia strategię - będzie szukać nowych surowców. Koncern sięgnie m.in. po gaz, który zalega pod jego złożami miedzi w Polsce. Dokument miał być gotowy już na początku roku, ale według informacji DGP będzie powstawał jeszcze kilka miesięcy. (s. A11)

Kurs JSW w rękach załogi. Od dziś właściciele akcji pracowniczych tej spółki mogą nimi handlować na giełdzie. Jeśli górnicy zdecydują się na wyprzedaż papierów, kurs zanurkuje. (s. A12)

(PAP)

jow/