Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 7 października

07-10-2013 07:31
07.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 7 października.

RZECZPOSPOLITA

Bardziej ufamy ZUS niż OFE. Na instytucje finansowe Polacy patrzą wciąż ze sporą rezerwą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych cieszy się na ich tle stosunkowo wysokim zaufaniem. Zaufanie do ZUS zadeklarowało w "Diagnozie społecznej" 36 proc. badanych. (s.A6)

Nasz chemiczny gigant chce gazu z Ameryki. Grupa Azoty negocjuje zakup tańszego gazu ziemnego od firm z USA i Kanady - dowiedziała się "Rz". To trudny projekt ale realny - oceniają eksperci. (s.B1)

Rekord w eksporcie żywności. Choć w II półroczu tempo wzrostu sprzedaży produktów spożywczych za granicę nieco wyhamowało, to i tak w całym 2013 r. będzie ona najwyższa w historii. Wartość eksportu rolno-spożywczego w I połowie 2013 r. wyniosła 9,3 mld euro. (s.B2-B3)

Kto zastąpi Zytę Gilowską w RPP. Na puste miejsce w Radzie Polityki Pieniężnej pojawi się wielu chętnych, ale ostatecznie zapewne będzie to osoba reprezentująca partię rządzącą. (s.B3)

PIR uruchamia pierwszy projekt. Spółka, która jest operatorem rządowego programu, dziś ma podpisać kontrakt. "Nie jest to jeszcze finalny dokument, ale porozumienie o współpracy dotyczące pierwszego projektu" - mówi "Rz" Mariusz Grendowicz, prezes PIR. Nie zdradza jednak, o jaki konkretnie projekt chodzi. (s.B4)

Kompaktowe reaktory mogą stać się dla Polski szansą na wyjście z atomowego impasu. Amerykanie chcą zaoferować Polsce małe modułowe reaktory jądrowe. Trwają intensywne prace nad wprowadzeniem tej technologii na rynek. (s.B7)

PARKIET

Mennica Wrocławska zwiększa sprzedaż i planuje debiut na GPW. W III kwartale klienci kupili 398 kg złota, o 62 proc. więcej niż rok wcześniej. "Upublicznienie naszej spółki wciąż jest jednym z możliwych scenariuszy rozwojowych" - deklaruje Piotr Wojda, prezes spółki. To jednak perspektywa dwóch-trzech lat. (s.3)

W kręgu zainteresowanych Polmedem jest 17 podmiotów, to zarówno polscy, jak i zagraniczni inwestorzy branżowi i finansowi - mówi Radosław Szubert, prezes spółki. Polmed zakłada, że do końca roku inwestor zostanie wybrany. Cele związane z nowym inwestorem, to zastąpienie obecnego akcjonariusza mniejszościowego, funduszu Krokus, oraz dokapitalizowanie spółki. "Nie wykluczamy emisji publicznej" - dodaje Szubert. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

Do 2022 roku na modernizację polskiej armii pójdzie 91,5 mld zł. Największe kwoty pochłonie system obrony powietrznej, Marynarka Wojenna oraz zakup śmigłowców. (s.24-25)

PULS BIZNESU

Specjalne Strefy Ekonomiczne mają nowy lep na inwestorów. Jest już pakiet zachęt, który ma przyspieszyć inwestycje do 2016 r. Największa niespodzianka to możliwość rozpoczynania inwestycji przed otrzymaniem zezwolenia na wejście do strefy. (s.4)

ZUS chce ozusować wszystkie zlecenia. Państwowy ubezpieczyciel idzie na całość - domaga się składek od wszystkich umów, by uniknąć problemów przy ich wyliczaniu. (s.6)

Michał Sołowow uważa, że daje uczciwą cenę za Barlinek. Zdaniem miliardera, łatwiej będzie wyprowadzić spółkę na finansową prostą, gdy wyjdzie z giełdy. (s.9)Wikana wraca do mieszkaniówki. Lubelski deweloper musi zacząć szybko budować, by nie przespać najlepszego rynkowego momentu. Pomoże rodzina Buchajskich, która jeszcze niedawno miała nadzieję na wyprowadzenie na prostą Ganta. (s.10)

W.Kruk znów może wlecieć na GPW. Po redukcji zadłużenia Vistula zaczyna drugie życie. Sprzeda zakład, zbiera siły do przejęć i pomyśli o upublicznieniu Kruka. (s.11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Wybór między OFE a ZUS jak olimpiada. Możliwość ponownego wyboru najpierw po dwóch, a potem co cztery lata - taki zapis ma się znaleźć w projekcie ustawy o zmianach w otwartych funduszach emerytalnych. (s.A3)

Niefortunna umowa z PGE za 22 mld zł pod lupą śledczych. Prokuratura Okręgowa w Katowicach wszczęła dochodzenie w sprawie niegospodarności w Kompanii Węglowej. Prokuratorzy sprawdzą, czy zarząd KW nie działał na szkodę spółki podpisując kontrakt z PGE na dostawy węgla dla dwóch planowanych bloków energetycznych w Elektrowni Opole. (s.A8)

Ciech nie sprzeda dziś Organiki. Koncern zainwestuje w rozbudowę spółki i za 2-3 lata ustali lepszą cenę. (s.A11)

Orange zamierza wziąć udział w aukcji częstotliwości 800 MHz, ale nie na każdych warunkach - mówi w rozmowie z DGP Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska ds. operacyjnych. (s.A12)

BLOOMBERG BUSINESSWEEK POLSKA

Ożywienie w Polsce wydaje się mieć solidne podstawy. Natomiast w dalszym ciągu jest to ożywienie bardzo stopniowe - mówi Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego. Wstąpienie do strefy euro jest dla Polski celem strategicznym. Polityczne przebywanie poza strefą euro jest dla nas dolegliwe, bo jesteśmy w sposób naturalny "państwem drugiej prędkości" - dodaje. (s.6-8)(PAP)

jow/