Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 30 września

30-09-2013 07:27
30.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 30 września.

RZECZPOSPOLITA

Ostre starcie na Kapitolu. Wojna Izby Reprezentantów z Senatem o Obamacare po raz kolejny grozi finansowym paraliżem Ameryki. (s.A9)

Acron nie rezygnuje z walki o Azoty. Rosyjski inwestor chce mieć wpływ na najważniejsze decyzje podejmowane przez władze polskiego producenta nawozów. Acron posiada dziś ponad 15 proc. akcji tarnowskiej spółki, jest jednak zainteresowany zdobyciem przynajmniej 20-proc. pakietu akcji, bo wówczas mógłby wprowadzić swojego przedstawiciela do rady nadzorczej Azotów. (s.B1)

Budżet mało oszczędny. Już w dwa lata po rewolucji w OFE nominalny dług państwa będzie nawet wyższy niż obecnie. Rząd na razie nie zaciska bowiem pasa. (s.B3)

NBP szuka taniej mennicy. Pierwszy raz kontrakt na bicie monet może trafić do zagranicznego podmiotu. (s.B4)

Pod względem liczby towarów Polska jest największym dostawcą do sklepów IKEA, więc nasze zaangażowanie w sektorze produkcyjnym będzie nadal rosło - mówi Peter Agnefj"ll, prezes grupy IKEA. (s.B6)

PARKIET

Integer.pl rozpoczyna współpracę z Kasą Stefczyka i zapowiada pocztową rewolucję. Nawet 400 nowych punktów InPost pojawi się wkrótce w placówkach Stefczyk Finanse. (s.4)

Windykatorzy jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa. Średnia stopa zwrotu z akcji wszystkich firm odzyskujących długi wynosi od początku roku prawie 22 proc. WIG w tym czasie wzrósł o 7 proc. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Rosja co rusz ogłasza nowe wojny handlowe w Europie, próbując storpedować integrację Ukrainy, Mołdawii i Gruzji z UE oraz zaradzić własnym problemom gospodarczym. (s.1,18-19)

Susza w Afryce Zachodniej i koniec kryzysu śnią się po nocach producentom czekolady. Jedno i drugie może ich wkrótce zmusić do podwyżek cen. I to w szczycie sezonu. (s.22)

PULS BIZNESU

Amazon zatrudni w Polsce 6 tys. osób. Dwa olbrzymie centra logistyczne giganta e-commerce, którego sklepu w Polska wciąż się nie doczekała, mają stanąć w okolicy Wrocławia, a jedno w Poznaniu. W zakupowym szczycie potentat ma zatrudniać dodatkowo 9 tys. tymczasowych pracowników. (s.4-5)

Bank BPH frontem do klienta. Dopieszczając zamożnych klientów i rozkręcając sprzedaż kredytów, bank zamierza powstrzymać kurczenie się bilansu. (s.8)

Na GPW nie będzie jak na Wall Street. KNF nie widzi przeszkód, by spółki komunikowały się z inwestorami poprzez media społecznościowe. Najpierw jednak informacja poufna musi przejść przez ESPI. (s.17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

17 mld zł na energetykę rozpędzi polska gospodarkę. Jeszcze w tym tygodniu rozstrzygną się losy nowej węglowej elektrowni Tauronu. Wprawdzie w piątek Tauron ogłosił, że ważność oferty Rafako i Mostostalu wydłuża o miesiąc, a więc do końca października, ale DGP ustalił, że finalizacja kontraktu na rozbudowę elektrowni w Jaworznie to kwestia dni. (s.A8)

Związkowcy z Puław żądają 25-proc. podwyżki. Pracownicy zakładów nawozowych na razie nie grożą strajkiem, choć zarząd Azotów nie przystał na żądania. Ich spełnienie kosztowałoby ponad 50 mln zł rocznie. (s.A9)

Walne PBG przerwane na trzy tygodnie. Jak ustalił DGP, Jerzy Wiśniewski poinformował w piątek spółkę o zamiarze złożenia wniosku o przerwę w poniedziałkowych obradach NWZA. (s.A9)

Liberalizacja w rurach: aukcje, które umożliwią import gazu. W przyszłym roku Gaz-System ogłosi licytacje na dostęp do gazociągów umożliwiających import niemal 7 mld m sześc. surowca. To ilość odpowiadająca 45 proc. polskich potrzeb. (s.A13)(PAP)

jow/