Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 29 lipca

29-07-2013 07:20
29.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 29 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Naziemna telewizja tylko cyfrowa. W tym tygodniu Krajowa Rada może wybrać dwie ostatnie stacje, które trafią do oferty naziemnej telewizji cyfrowej. Odbiera ją już cała Polska. (s. B2-B3)

W luksusie już po kryzysie. Globalny rynek towarów z najwyższej półki znowu szybko rośnie, co może wskazywać na poprawę sytuacji całej gospodarki. (s. B3)

Kryzys zabiera spółki z GPW. Euromark jest siódmą firmą, która w tym roku zostaje wycofana z GPW. W ślad za nią podążą Polskie Jadło oraz Bomi. Kto następny? (S. B5)

PARKIET

EBC będzie musiał pomóc Francji? Jesienią kryzys znów się zaostrzy, uderzając takze w ten kraj - wieszczy były główny ekonomista EBC, Juergen Stark. (s. 07)

Coraz więcej wskazuje, że drugie półrocze może być dobre dla branży deweloperskiej. Przede wszystkim analitycy typują deweloperów jako głównych wygranych ostatniego cyklu obniżek stóp. (s. 10)

GAZETA WYBORCZA

Gdy inni się rozwijali, Telekomunikacja Polska przez trzy lata wolała kopać się z regulatorem - opowiada w rozmowie z "GW" Anna Streżyńska, była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jakie były kulisy tej wojny i jakie są jej skutki? (s. 18-19)

PULS BIZNESU

Jarosław Bauc doda Hawe wigoru. Wieloletni szef Polkomtela ma pomóc wprowadzić światłowody do polskich domów. Giełdowy operator w pięciu lat chce dotrzeć do 700 tys. klientów. (s. 2-3)

Energa w blokach, czeka na sygnał. W gotowości do oferty publicznej, energetyczna firma rozgląda się za farmami wiatrowymi. I nie prosi o wsparcie. (s. 3)

ZUS na półmetku dzielenia 800 mln zł na IT. W trzech z sześciu megaprzetargów jest już krótka lista oferentów. Za każdym razem pojawia się w nich Asseco. (S. 5)

Magellan domaga się regulacji. Spółka myśli o kolejnych zagranicznych rynkach. Przeszkadza jej jednak...brak nadzoru. (s. 8)

Na surowcach prędko nie zarobisz. Złoto, ropa naftowa i akcje spółek wydobywczych - na tym fundusze surowcowe zarobiły w miesiąc nawet 27 proc. Passa się kończy. (s. 17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Zmiany w OFE, wersja czwarta. Bogusław Grabowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze przygotował kompromisowy wariant zmian w OFE. Zakłada on, że mimo dobrowolności przechodzenia z OFE do ZUS akcje pozostaną w sektorze prywatnym z gwarancją, że nie będą szybko spieniężane, czego obawia się rynek. Z kolei obligacje trafią do sektora publicznego, co zmniejszy dług, a tego z kolei chciał minister finansów. (s. A1, A3)

Polska się zadłuża, na szczęście bardzo powoli. W rankingu wypadamy nieźle. Szybciej rósł dług nawet Niemcom i Czechom. (s. A2)

Polskie elektrownie na węgiel z Rosji. Z analiz kancelarii premiera wynika, że nasza energetyka będzie oparta w 60-80 proc. na węglu nawet po 2050 r. Jednak nowe bloki w czarnej technologii uzależnią Polskę od zagranicznego paliwa - ostrzegają ekolodzy. (s. A8)

Twój kredyt zależy od wiarygodności...dewelopera. Najłatwiej o pieniądze, gdy deweloper jest doświadczony, ma historię współpracy z bankami lub sprzedaje gotowe mieszkania. (s. A13)

(PAP)

jow/