Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 26 sierpnia

26-08-2013 07:24
26.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 26 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji miała wybrać dwie ostatnie stacje, które uzupełnią ofertę naziemnej telewizji cyfrowej (w tym filmową), jeszcze w lipcu. Decyzji jednak nie podjęła i najwcześniej do tematu wróci 3 września. Im bliżej decyzji, tym bardziej zaostrza się batalia o stację filmową. (s.B1)

Rosja jest dobra na kryzys w Unii. Mocno rośnie zainteresowanie tym krajem ze strony naszych małych i średnich przedsiębiorstw. (s.B4)

W PKP Cargo jest w końcu porozumienie. Pracownicy otrzymają łącznie 160 mln zł brutto premii, która będzie przeznaczona na zakup akcji spółki na GPW. (s.B5)

PARKIET

Patrząc na notowania wielu spółek można wyciągnąć wniosek, że w wielu wypadkach rynek już zdyskontował poprawę wyników. (s.3)

Sześć ofert technicznych otrzymały PKP w postępowaniu dotyczącym zagospodarowania Dworca Gdańskiego i terenów przyległych. Oferty złożyły m.in. Echo Investment oraz konsorcjum spółek należących do Marvipolu. (s.3)

Wbrew oczekiwaniom Impexmetal nie przeszacował działki przy ulicy Łuckiej w Warszawie, choć jej wartość wzrosła w związku z uzyskaniem pozwolenia na budowę, o które spółka starała się od pewnego czasu. Przedstawiciele firmy informują, że przeszacowanie było niemożliwe, bo działka zajmowana jest przez spółki z grupy, przez co nie można wyłączyć jej z działalności operacyjnej, a to jest warunkiem przeszacowania. Nie ma jeszcze decyzji, czy działka zostanie sprzedana, czy czy też spółka zrealizuje na niej inwestycję. (s.4)

PULS BIZNESU

Firma Ania Kruk, posiadająca sieć sklepów z biżuterią popularną, rozrasta się i rozważa rozwój franczyzy, także za granicą. Nie wyklucza wejścia na GPW lub pozyskania inwestora. (s.2)

PZU schudnie, inwestorzy przytyją. Nawet 5 mld zł może trafić do akcjonariuszy spółki. Ubezpieczeniowy gigant chce podzielić się nadwyżką kapitału. Zarząd jest chętny, konieczna jest jeszcze akceptacja rady nadzorczej - wynika z informacji "PB". Najbliższe jej posiedzenie odbywa się dziś. Opcją, która pozwala na najszybsze wypłacenie kapitału do akcjonariuszy, jest skup akcji własnych. Skąd PZU weźmie tak duże pieniądze? Według "PB" zadłuży się i wyemituje obligacje. (s.4,5)

Długi docisnęły Ryszarda Krauzego. Miliarder sprzedał spore pakiety akcji Petrolinvestu i Biotonu, by spłacić zobowiązania. Ale zapewnia, że wierzy w obie spółki. (s.7)

Media, motoryzacja, banki i budowlanka - w tych sektorach eksperci z TFI radzą poszukać spółek, które najszybciej skorzystają na ożywieniu gospodarczym. (s.16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

OFEnsywa rządu straciła impet. Negocjacje toczą się w trójkącie: kancelaria premiera, Ministerstwo Pracy i resort finansów. Teoretycznie nadal obowiązują trzy główne rekomendacje dotyczące docelowego wariantu zmian systemu emerytalnego. Dodana do każdego wariantu liczba szczegółów technicznych powoduje, że możliwych jest kilkanaście wariacji na ten temat. To utrudnia porozumienie. (s.A4)

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie podwyżki cen gazu od października. Za miesiąc wygasa wprawdzie dotychczasowy cennik PGNiG, ale jeszcze wiele tygodni potrwa prawdopodobnie proces taryfowy, a to oznaczałoby, że za paliwo w IV kw. płacilibyśmy według dotychczasowych stawek. W URE sugerują, że postępowanie jest czasochłonne i skomplikowane, bo taryfy są kalkulowane według nowych przepisów. (s.A8) (PAP)

morb/