Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 24 czerwca

24-06-2013 07:16
24.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 24 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

PO rozpoczęła prace nad likwidacją finansowania partii z budżetu i nie jest wykluczone, że tym razem zrealizuje zapowiedź zakręcenia kurka z państwowymi pieniędzmi. W 2012 r. np. Platforma dostała 18,4 mln zł subwencji, a PiS 17,1 mln zł. (s.A3)

Klienci ruszą po kredyty hipoteczne. Koniec roku może przynieść ożywienie na rynku mieszkaniowym. Sprzedaż napędzą obostrzenia wprowadzane przez nadzór finansowy od 2014 r. (s.B1)

Na rynkach będzie niespokojnie. W najbliższym czasie złoty może się dalej osłabiać. Wiele zależy od Rady Polityki Pieniężnej, a w dłuższej perspektywie - od sytuacji w strefie euro. (s.B2-B3)

Polskie sieci będą grać w jednej drużynie. Rynek jest coraz trudniejszy. Dlatego Bać-Pol oraz Piotr i Paweł łączą siły. (s.B7)

Dzisiaj na NewConnect startują nowe indeksy. Mogą sprawić, że tzw. mała giełda wreszcie ożyje - uważają eksperci. Inwestorzy największą nadzieję pokładają w NCIndex30, w którym kluczowym kryterium będzie płynność. (s.B9)

Naprawa SKOK-ów się zaczęła. Szereg mniejszych i większych kas otrzymało ostatnio zastrzyk finansowy od kasy krajowej. Ma to pomóc w realizacji ich planów naprawczych - mówi "Rz" Wojciech Kwaśniak, wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego. Dodał, że KNF dopiero rozpoczęła analizować transakcję przejęcia spółek Nordei przez PKO BP, ale jest to "interesujący projekt". (s.B16)

PARKIET

Obecność PZU w akcjonariacie EMC nie jest dla nas problemem - mówi w rozmowie z "Parkietem" Adam Jarmicki, menedżer inwestycyjny Penta Investments. Przez najbliższe dwa lata w EMC trzeba będzie zainwestować minimum 150 mln zł, choć nie jest to nasz limit - dodaje. Jarmicki przyznał, że w najbliższych latach spółka będzie miała słabe wyniki z powodu konsolidowania nierentownych placówek. Dodał, że w przypadku EMC horyzont inwestycyjny wyniesie co najmniej 7-10 lat. (s.4)

Turcja - możliwe, że już po strachu. Nad Bosforem raczej nie dojdzie do rewolucji na miarę tej z państw arabskich. Uspokojenie nastrojów powinno sprzyjać odbiciu na istambulskiej giełdzie. (s.7)

Miną lata nim będzie można ocenić efekty emisji detalicznych obligacji Orlenu. Była ona droga, jeśli spojrzeć na alternatywny koszt pozyskania finansowania. Ale była tez inwestycją, która być może uzasadnia poniesione koszty. (s.14)

GAZETA WYBORCZA

Chorwacja od 1 lipca stanie się 28. członkiem Unii Europejskiej. Kraj wybierany co roku jako cel wakacyjny przez pół miliona Polaków jest w poważnych tarapatach gospodarczych. Co Chorwacja da Unii, a co Unia - Chorwacji? (s.16-17)

Pięć realizowanych obecnie przez Stocznię Gdańską kontraktów o wartości 230 mln zł przyniesie jej około 20 mln zł strat. Może być jeszcze gorzej, jeśli prace nie zostaną wykonane w terminie i odbiorcy naliczą kary za spóźnienie. Od kilku miesięcy zatrudniająca blisko 2 tys. osób spółka nie wypłaca w terminie pensji, nie reguluje też znacznej części zobowiązań. Długi wobec ZUS sięgają 50 mln zł, a łączne zobowiązania przekroczyły pół miliarda. (s.23)

PULS BIZNESU

Orlen łapie drugi oddech w Czechach. Rosyjski koncern naftowo-gazowy dostarczy ropę bezpośrednio do Unipetrolu. Taniej i pewniej. (s.2)

LOT nie chce oddać pomocy publicznej. Cały czas była mowa o zwrocie 400 mln zł, które pozwoliły przetrwać linii. Ale jest pomysł, jak zjeść ciastko i mieć ciastko. Zarząd PLL LOT zamierza złożyć wniosek do WZA o podwyższenie kapitału zakładowego o kwotę pomocy na ratowanie spółki z grudnia 2012 r. Takie działanie jest integralną częścią planu restrukturyzacji LOT i jest działaniem czysto księgowym - wyjaśnia biuro prasowe LOT. (s.5)

Lasy Państwowe zarabiają gorzej. Leśnicy mają wkrótce zwiększyć podaż drewna i pomóc ministrowi Rostowskiemu łatać dziurę w budżecie. (s.6)

Polacy coraz chętniej kupują w sieci. Handel elektroniczny należy do najszybciej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Wartość tego rynku wzrosła z 4,36 mld USD w 2011 r. aż do 5,85 mld USD w 2012 r. (PB+, s.IV)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Padają mity rynków wschodzących. Kraje grupy BRICS mają za sobą doskonałą dekadę. Ale ta nadchodząca nie zapowiada się już tak dobrze. Jeśli chcą utrzymać tempo wzrostu, czekają je reformy. Państwa Next 11 (m.in. Wietnam) czekają, by zająć ich miejsce. (s.A6)

Duże stacje telewizyjne dołują. A wszystkiemu jest winna cyfryzacja. Ogólnopolscy gracze biją historyczne rekordy w najniższych wynikach oglądalności. (s.A9)

KGHM pomoże PGE w Opolu. Resort skarbu montuje konsorcjum, które będzie wspierać budowę elektrowni węglowej. Wejdą do niego miedziowy potentat i Polskie Inwestycje Rozwojowe. Scenariusz wygląda następująco: miedziowa spółka zrezygnuje z budowy bloków gazowych wspólnie z Tauronem w Blachowni, a zaangażuje się w projekt węglowy w oddalonym od Blachowni o 80 km Opolu. W resorcie skarbu nie zaprzeczają. (s.A11) (PAP)

jow/