Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 20 maja

20-05-2013 07:34
20.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 20 maja.

RZECZPOSPOLITA

Szansa na realne ceny przy budowie dróg. Rząd pracuje nad zmianą prawa, by w przetargach można było odrzucać oferty z rażąco niską cenę. Wykonawcy będą staranniej kalkulować koszty. (s.B1)

I kw. przyniósł niewielki, ponad 5-proc. wzrost obrotów agencji zatrudnienia, które liczą na poprawę w II półroczu. (s.B3)

PKP Intercity szuka oszczędności. W tym roku strata pasażerskiej spółki ma wynieść 140 mln zł. Pierwsze niewielkie zyski pojawią się w 2014 r. O prywatyzacji będzie można mówić w 2017 r. (s.B4)

Nawet 12 tys. przedsiębiorców może odzyskać wolność na podstawie amnestii prezydenta Putina. Na liście są byli szefowie Jukosu. (s.B8)

PARKIET

Mark Mobius broni OFE. "Gdyby rząd przejął pełną kontrolę nad systemem emerytalnym, przyszli emeryci nie wyszliby na tym dobrze" - powiedział w wywiadzie dla "Parkietu" prezes Templeton Emerging Markets Group. Jego zdaniem w tym roku akcje z rynków wschodzących, w tym na warszawskiej giełdzie, odrobią zaległości wobec rynków dojrzałych. Pomoże w tym polityka czołowych banków centralnych. (s.1,8,9)

PULS BIZNESU

Poszukiwawcza spółka z grupy PGNiG odchudzanie zaczyna od ludzi. "Dostaliśmy już od zarządu powiadomienie o rozpoczęciu rozmów dotyczących zwolnienia ponad 300 osób" - powiedział Dariusz Matuszewski, szef Związki Zawodowego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, który w Exalo Drilling zrzesza ponad 1000 osób. (s.4)

"Opracowaliśmy listę ok. 30 inwestycji, które potencjalnie mogłyby liczyć na wsparcie Programu Inwestycje Polskie" - powiedział "PB" Paweł Tamborski, wiceminister skarbu. Dodał, że lista nie jest zamknięta. Program będzie inwestował w projekty realizowane wyłącznie w Polsce. "Z naszych analiz wynika, że w ciągu 3 lat program ma szansę podnieść skumulowany PKB o pół punktu procentowego" - szacuje wiceminister. (s.17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Rusza batalia o tańszy prąd dla 15 mln polskich rodzin. Celem jest obniżka, którą odczujemy - od 5 do 10 proc. na każdym rachunku. Dziś upływa termin na składanie propozycji stawek energii na drugie półrocze 2013 r. (s.A1)

Po raz pierwszy w projekcie konkluzji szczytu UE pojawiły się zapisy wymierzone w gaz łupkowy. Z dokumentu, do którego dotarł "DGP", wynika, że sugerowaną szkodliwość łupków dla środowiska miałaby prawo oceniać Komisja Europejska. (s.A1,A6)

Na rynku znów jest głośno o potencjalnych roszadach personalnych w zarządzie KGHM. Na razie jednak dojdzie do zmian tylko w radzie nadzorczej - ustalił "DGP". (s.A9)

Wyrastamy na europejską potęgę w branży czekolady. W I kw. produkcja wyrobów z jej udziałem zwiększyła się o 6,5 proc. (s.A11)

UKE odrzucił wniosek Polkomtelu i Sferii o unieważnienie przetargu na częstotliwości 1800 MHz. (s.A13)

Bank od New York Mellon przygotowuje emisję papierów wartościowych trzech firm notowanych na warszawskiej giełdzie. Chodzi o ADR-y (amerykańskie kwity depozytowe) Alior Banku, JSW oraz Synthosu, które na amerykańskim rynku będą mogli kupować tamtejsi inwestorzy. (s.A15)

POLSKA

Leszek Balcerowicz aktywnie broni OFE przed zakusami rządu i zarzuca swoim dawnym współpracownikom, Boniemu i Rostowskiemu, że nie rozumieją liberalizmu. (s.1) (PAP)

morb/