Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 12 sierpnia

12-08-2013 07:35
12.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 12 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Klienci biur podróży nie czują kryzysu. Wprawdzie turyści kupowali w mijającym sezonie wycieczki późno, ale płacili za nie więcej. Dzięki temu biura podróży miały udany sezon. (s.B1)

LOT nie jest jedyną linią, jaka poprosiła o pomoc. W ubiegłym i tym roku Bruksela zajmowała się już dziewięcioma przewoźnikami, którzy potrzebowali wsparcia. (s.B2)

Przetarg na internet dla Mazowsza trafi do sądu. Urzędnicy wspierali ofertę koreańskiego konsorcjum na budowę sieci - twierdzi spółka OMSS, która przetarg przegrała. Mazowsze zaprzecza, a Koreańczycy zapewniają, że prawo nie zostało naruszone. (s.B3)

Fundusz ochrony środowiska ma 50 mln zł na biogazownie rolnicze. O chętnych na te pieniądze będzie jednak trudno. Inwestorzy wyhamowali z inwestycjami, bo nie wiedzą, ile wyniosą dopłaty do jednej kilowatogodziny. (s.B4)

Zarząd komisaryczny w SKOK im. Kopernika. To już trzecia kasa, w której KNF wprowadziła zarządcę komisarycznego. (s.B7)

PARKIET

Fiskus chcę sięgnąć głębiej do kieszeni deweloperów. Rząd przyjął propozycję objęcia podatkiem dochodowym spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Szczególnie chętnie korzystają z nich deweloperzy, co wynika m.in. ze specyfikacji ich projektów. (s.3)

Co decyduje o wysokości marży obligacji? Nie wiarygodność czy zabezpieczenia papierów dłużnych, a wielkość firm i wartość emitowanych przez nie obligacji. (s.4)

PULS BIZNESU

Janusz Piechociński, minister gospodarki, ma nie lada problem. Prawnicy premiera zakwestionowali główny element nowego systemu obowiązkowych rezerw ropy naftowej i paliw - opłatę zapasową. Projekt Ministerstwa Gospodarki zakłada, że będzie płacona przez firmy paliwowe na utrzymanie rezerw przez państwo. Jej wysokość miałby określać samodzielnie minister gospodarki. Zdaniem prawników premiera, nie ma do tego prawa. (s.2)

Polska gospodarka już trzy razy wyszła obronną ręką z gospodarczych zawirowań. Mamy kilka lat spokoju, ale nie powinniśmy się łudzić, że za czwartym razem suchą nogą uda się przejść przez recesję. (s.4)

Służby wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza przyciskają paliwowa mafię. Wywiad skarbowy prowadzi ok. 400 postępowań związanych z podejrzeniem oszustw na podatku VAT. (s.5)

Robyg chce być największym deweloperem na giełdzie. Szefowie spółki uważają, że mogą bezpiecznie sprzedawać rocznie 1,5 tys. mieszkań. Planują też powiększyć bank ziemi. (s.7)

Uwagę inwestorów przyciągają platyna i pallad. Groźba strajków w RPA i rosnący popyt powodują, że kontrakty na te metale podrożały w ciągu miesiąca odpowiednio o 9,3 oraz 6,2 proc. (s.16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Deweloperzy chwalą podniesienie limitu cen w programie Mieszkanie dla Młodych, ale liczą na jeszcze więcej, bo w części miast dostępność lokali kwalifikujących się do rządowych dopłat nadal będzie znikoma. (s.A8)

Porty lotnicze przeszarżowały z prognozami ruchu pasażerskiego. Żeby zrealizować założenia, ruch na lotniskach w Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy czy Zielonej Górze musiałby wzrosnąć o minimum 100 proc. (s.A9)

Cargo to początek. Kolej szykuje na 2014 i 2015 rok oferty kolejnych spółek. TK Telekom i PKP Energetyka trafią na sprzedaż. Ale kable i podstacje trafią do zarządcy torów. (s.A10)

Detaliści i dystrybutorzy żywności ekologicznej sprzedają jej coraz więcej. Przychody rosną co kwartał nawet o 60 proc. (s.A11)

Bankowcy właśnie udowadniają, że instytucje finansowe nie są lustrem odbijającym kondycję gospodarki. W najgorszym od 20 lat półroczu dla polskiej gospodarki notują rekordowe wyniki. (s.A12)

Czeski broker INSIA ma ofertę dla polskich agentów. Chce konsolidować nasz rynek pośrednictwa ubezpieczeniowego. Wchodząc do Polski zamierza do końca roku udzielić 50 licencji franczyzowych, a w przyszłym roku chce pozyskać kolejnych 400 agentów. (s.A15) (PAP)

morb/