Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 10 czerwca

10-06-2013 07:42
10.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 10 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Berlin poprze zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. Sprzeciwi się natomiast ograniczeniom dla slimów. (s.B6)

Ceny lokali deweloperskich spadają. W dół idą nie tylko średnie stawki za mkw. Rośnie również pula coraz tańszych lokali. Deweloperzy proponują mieszkania za 90-130 tys. zł. W stolicy za 143 tys. zł można mieć 26-metrową kawalerkę. (s.B14)

Kilka lat temu byliśmy zainteresowani prywatyzacją zarówno Energi jak i Enei. Transakcje te jednak nie doszły do skutku, a rynek mocno się zmienił - stwierdza prezes grupy DGF Suez, Gerard Mestrallet. Zapytany, czy weźmie udział w prywatyzacji Energi, odpowiedział: "Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Plany polskiego rządu w sprawie tej transakcji nie zostały sprecyzowane". Firma planuje inwestycje w Polsce w odnawialne źródła energii - biomasę i wiatr na lądzie. Pod uwagę bierze jednak również budowę mocy konwencjonalnych, węglowych i gazowych. Decyzje będą jednak zależeć od otoczenia rynkowego i regulacji w kolejnych latach. (s.B16)

PARKIET

Rosyjski Acron wstrzymuje nabywanie kolejnych akcji Grupy Azoty - wynika z wypowiedzi Władimira Kantora, członka zarządu Grupy Acron. Ocenia on, że wycena azotów jest spekulacyjnie zawyżona i nie odzwierciedla realnej wartości spółki. (s.3)

Krezus informował niedawno, że będzie prowadzić działalność poszukiwawczą i wydobywczą w zakresie surowców mineralnych. Paweł Konzal, prezes firmy, poinformował "Parkiet", że Krezusa interesują boksyty, złoto i nikiel. "Chcemy skupić się na nie więcej niż 5 rodzajach surowców" - zapowiada. Na tym etapie spółka nie planuje inwestycji w ropę naftową ani gaz łupkowy ze względu na kapitałochłonność tych inwestycji. (s.4)

Krzysztof Jędrzejewski zapowiada, że nie ma zamiaru sprzedawać pakietu kontrolnego w Kopeksie, choć są zagraniczne podmioty zainteresowane kupnem papierów spółki. Kopex nie ma w planach dużych przejęć, w grę wchodzą mniejsze akwizycje, do kilkudziesięciu milionów złotych. (s.7)

PULS BIZNESU

Wpłynęło ok. 10 nowych wniosków o łupkowe koncesie. Część z nich dotyczy wydobycia na morzu. (s.2)

Choć od stycznia rada wierzycieli grupy PBG formalnie nie spotkała się ani razu, toczą się nieoficjalne konsultacje. W środę zarząd firmy przedstawił wierzycielom zaktualizowany jednostkowy model finansowy na lata 2013-2018. "Zakłada on wygenerowanie niższego poziomu środków do obsługi układu w porównaniu z wersją poprzednią. Jest to związane ze zmieniającym się otoczeniem gospodarczym oraz zastosowaniem bardziej konserwatywnego podejścia do szacunków. Uwzględniliśmy wariant braku realizacji kontraktu w Opolu" - tłumaczy Kinga Banaszak-Filipiak, wiceprezes PBG. (s.5)

Sprzedaż aktywów Zbigniewa Komorowskiego, jednego z najbogatszych Polaków, nabiera tempa. Oferty na pakiet spółek obejmujący Polskie Młyny, olejarską Komagrę i biopaliwową Bioagrę złożyli potencjalni inwestorzy. "W grze jest trzech zagranicznych inwestorów branżowych" - informuje jedno ze źródeł. (s.6)

Akcje notowane na warszawskiej giełdzie mają najlepsze perspektywy ze wszystkich rynków Europy Środkowej i Wschodniej - ocenia Erste Group. (s.19)

DZIENNIK GAZETA PRAWNAKlienci, którzy zapłacili za wycieczkę w upadającym biurze podróży, mogą nie dostać pieniędzy za niewykonaną usługę. Te środki miały zapewnić podwyższone gwarancje ubezpieczeniowe, ale większość firm wykupiła polisy na starych warunkach. (s.A1)

W maju wpływy do budżetu były lepsze od oczekiwanych - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. "Oficjalne dane będą wkrótce dostępne i z nich powinno wynikać, że to tąpnięcie, które mieliśmy w dochodach kilka miesięcy temu, mamy już za sobą. Jest lekka poprawa" - powiedział. Wiceminister nie obawia się wyjścia inwestorów z kraju. "Wyjścia długoterminowych inwestorów z Polski nie widzimy, na koniec maja wartość zaangażowania zagranicy na krajowym rynku obligacji była taka sama jak w kwietniu" - ocenia. Nie wyklucza prefinansowania potrzeb finansowych na przyszły rok, ale decyzje uzależnia od sytuacji rynkowej. Jego zdaniem wciąż jest przestrzeń do obniżki stóp procentowych. (s.A3)

Energetyka domaga się niższych cen węgla. Paliwo powinno stanieć o 16 proc. - sugeruje Przemysław Zieliński, prezesa Enea Trading. (s.A10)

Krajowa platforma do handlu emisją CO2 może powstać najwcześniej w 2014 r. Brakuje przepisów, bez których nie można wybrać operatora giełdy. (s.A12) (PAP)

morb/