Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 1 lipca

01-07-2013 07:19
01.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 1 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Gospodarka najgorsze ma już prawdopodobnie za sobą, ale punkt zwrotny jest jeszcze daleko. Stagnacja może potrwać co najmniej do jesieni. (s. B2-3)

Rabobank potwierdza możliwość sprzedaży BGŻ. - Na rynku dzieje się bardzo dużo, zastanawiamy się nad najlepszą strategią. To nie musi być sprzedaż - komentuje rzeczniczka Rabobanku. - Wynikiem przeglądu strategii może być otwarcie różnych opcji w różnym horyzoncie czasowym - mówi Dariusz Filar, wiceprzewodniczący rady nadzorczej BGŻ. (s. B3)

Trwa ofensywa małych browarów. Lokalni producenci mają za sobą udane półrocze. Kolejne miesiące nie powinny być dla nich gorsze. (s. B6)

Biały Dom szuka następcy Bernankego. Administracja Baracka Obamy przygotowuje krótką listę kandydatów na prezesa Rezerwy Federalnej. Najbardziej prawdopodobną kandydatką jest Janet Yellen, wiceprezes Fedu. (s. B7)

PARKIET

Aleksander Lesz, były prezes Softbanku, wraca do biznesu. Notowana na NewConnect spółka InfoScope, której jest współwłaścicielem, chce w krótkim czasie, dzięki przejęciom, dołączyć do grona średniej wielkości firm IT. - W Polsce jest sporo miejsca dla podmiotów o obrotach 100-200 mln zł rocznie - mówi Lesz. (s. 04)

Investors Holding czeka na zgodę KNF na przejęcie BPH TFI. Wiceprezes firmy Jakub Bartkiewicz już teraz podkreśla, że kupno tego TFI może nie być ostatnią transakcją w wykonaniu jego grupy. (s. 14-15)

Miedź, złoto i srebro są wyceniane najniżej od trzech lat. Nie zapowiada się, by to się miało zmienić. Kursami trzęsą informacje z Ameryki i Chin. (s. 12)

PULS BIZNESU

By dopiąć plan restrukturyzacji Stoczni Gdańskiej potrzeba co najmniej 180 mln zł. Spółka liczy na 100 mln zł ze sprzedaży gruntów. Resztę dorzuciłby ukraiński inwestor i ARP. (s. 2)

Krajowa Spółka Cukrowa stawia kolejny krok na drodze do budowania grupy spożywczej. Od Agros-Novy kupi Kujawskie Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego we Włocławku. (s. 3)

ZUS traci na emerytach. Warunki przetargu na doręczenie świadczeń w praktyce wykluczają prywatne firmy. To może kosztować zakład 400 mln zł. (s. 4)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Co czwarte euro z budżetu polityki spójności w latach 2014-2020 trafi do Polski. Do końca roku chcemy mieć gotowe i zatwierdzone przez rząd programy operacyjne, aby szybko móc zacząć je wdrażać - mówi Marceli Niezgoda, wiceminister rozwoju regionalengo. (s. A8)

Stocznia Gdańska coraz bliżej upadłości. Firma nie złożyła sprawozdania z realizacji planu restrukturyzacji, na który czeka Bruksela. To może ją kosztować 555 mln zł. (s. A9)

Materiały budowlane najtańsze od lat. Producenci tną ceny, aby przyciągnąć klientów. Na nic. Na rynku zapaść w pełni sezonu. (s. A10)

Podczas wakacji ma dojść do przejęcia Siarkopolu przez Grupę Azoty. Azoty zapłacą za spółkę około 400 mln zł - wynika z informacji "DGP". (s. A10)

BLOOMBERG BUSINESSWEEK POLSKA

- Wyobrażam sobie PIR jako zarządzający kilkoma funduszami inwestycyjnymi, gdzie uczestnikami będą zarówno Skarb Państwa, jak i fundusze emerytalne czy instytucje finansowe. Możliwe jest także dobudowywanie nowych kompetencji do spółki w zakresie fuzji i przejęć oraz obrotu obligacjami infrastrukturalnymi - mówi Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych. (s. 6-10)

(PAP)

pel/