Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 6 września

06-09-2013 07:18
06.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 6 września.

RZECZPOSPOLITA

Po decyzji w sprawie otwartych funduszy emerytalnych z giełdy w dwa dni wyparowały 52 mld zł. (s.A1,B5)

Topnieją wpływy telekomów. Z powodów regulacyjnych przychody największych sieci mobilnych w Polsce spadają, choć przybywa im wciąż klientów. (s.B1)

Nowe inwestycje z Chin chce przyciągnąć do Polski Agencja Rozwoju Przemysłu. Przedstawiciele Agencji spotkali się z chińską delegacją reprezentującą specjalną strefę przemysłową Yanjiao Hi-Tech Industrial Park. Firmy z Chin mogą zainwestować w nowe technologie, budownictwo, branżę stalową i kolej. (s.B2)

Bruksela potwierdziła, że w 2013 r. może zaproponować zmiany w przepisach o gazie łupkowym. (s.B4)

W 2013 r. wartość rynku spożywczego urośnie tylko o 1,5 proc. Ożywienie możliwe jest w 2014 r. (s.B12)

PARKIET

KGHM uspokaja, że ostatnie roszady personalne wśród najwyższej kadry nie będą miały negatywnego przełożenia na nadzór nad KGHM International, czego obawiali się analitycy. Jarosław Romanowski, kluczowy menadżer zaangażowany w sprawy KGHM International, wróci do Polski, by od października objąć fotel wiceprezesa ds. finansowych KGHM. Jednak cały czas będzie zaangażowany w sprawy KGHM International - będzie przewodniczącym rady dyrektorów tej firmy. (s.4)

O 7,1 proc., do poniżej 10 mld zł, spadły w pierwszej połowie roku przychody największych sieci komórkowych, Orange, T-Mobile i Plusa. Play znów rósł najszybciej. (s.1,7)

Zdaniem Jerzego Bernharda, prezesa Stalprofilu, druga połowa tego roku może być bardzo udana dla firm handlujących wyrobami hutniczymi. "Od czerwca dostrzegamy ożywienie i mamy nadzieję, że potrwa ono dłużej. Niedawno doszło do udanej próby podniesienia cen na wyroby stalowe" - powiedział. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Giełdowe efekty rządowych zmian w OFE mogą przekroczyć naszą wyobraźnię - stwierdził prezes Rady Giełdy Wiesław Rozłucki. (s.17)

PULS BIZNESU

Dopiero w tym półroczu rynek dużego AGD może urosnąć. Na większe odbicie może liczyć dopiero w następnym roku. (s.10)

Krajowe firmy są nieco gorzej przygotowane na zagrożenia, które mogą doprowadzić do strat finansowych niż statystyczna firma na świecie - wynika z badania przeprowadzonego przez Aon. Respondenci zarówno z Polski jak i z zagranicy zgodnie uznali, że największym ryzykiem dla ich wyników jest spowolnienie gospodarcze. Jednak wśród 230 ankietowanych polskich spółek formalny plan działania na tę okoliczność posiada co trzecia z nich, podczas gdy średnia dla firm zagranicznych to 54 proc. z 1400 respondentów z 70 krajów. (s.13)

Jeśli rządowa propozycja dotycząca OFE zostanie wdrożona na siłę, budowany przez ponad 20 lat polski rynek kapitałowy straci palmę pierwszeństwa w regionie - uważa większość dużych inwestorów. (s.17) (PAP)

morb/