Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 5 lipca

05-07-2013 07:01
05.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 5 lipca.

RZECZPOSPOLITA

SLD idzie na wojnę z .. Balcerowiczem. Chce publicznego potępienia reform byłego wicepremiera, szczególnie tej wprowadzajacej OFE. (s. A3)

Żywność z Polski potrzebuje strategii. Branża spożywcza chce przygotować plan rozwoju przemysłu żywnościowego. Powinien powstać w ciągu najbliższego roku. (s. B1)

PARKIET

Największe spółki wreszcie wracają do łask analityków. Mocna korekta, którą obserwowaliśmy na rynkach w czerwcu, nie przestraszyła brokerów. Zdecydowana większość rekomendacji wydanych w ostatnich tygodniach ma charakter pozytywny. (s. 04)

PBG prawdopodobnie zaproponuje dziś wierzycielom wydłużenie okresu realizacji układu, ale w zamian uzyskają oni szansę na zwrot większej wierzytelności. Pierwotne propozycje układowe zakładały, że realizacja układu zakończy się w 2019 roku. (s. 06)

Od początku stycznia z GPW zniknęło już sześć spółek. Do tego grona może dołączyć spożywczy Mispol. (s. 06)

Orbis zarzuca sieci na prywatne hotele. Zainwestuje do końca 2014 roku 100 mln zł w modernizację najwazniejszych hoteli, głównie w Warszawie. (s. 07)

Kryzys w strefie euro może wrócić po cichu. Ryzyko polityczne związane z inwestowaniem w Europie znów daje o sobie znać. (s. 17)

GAZETA WYBORCZA

Przepisy, na podstawie których musimy płacić za przejazdy autostradami, są niezgodne z ustawą zasadniczą - dowodzi prawnik z Poznania. A konstytucjonaliści ... ostrożnie przyznają mu rację. (s. 11)

Pod koniec maja unijna komisarz Neelie Kroes wsadziła kij w mrowisko: zapowiedziała koniec roamingu w Europie, gdzie działa ponad setka operatorów. - Roaming to sztuczny wytwór mający zapewnić operatorom łatwy, a w istocie nieuzasadniony zysk - mówi Kroes. (s. 14)

W amerykańskich salonach tłumy jak przed kryzysem, ale w Europie ciągle ubywa amatorów nowych aut. (s. 14)

PULS BIZNESU

ARP ratuje Stocznię Gdańsk. Na wtorek zaplanowano walne, które podejmie decyzje o podwyższeniu kapitału o 65-85 mln zł oraz o dalszym istnieniu spółki. (s. 2-3)

Resort gospodarki opracował Program Polskiej Energetyki Jądrowej i przekazał rządowi. Premierowi się nie śpieszy. (s. 5)

Zmiana warty w Ruchu. Igor Chalupec z fotela szefa nadzoru wskoczy na stołek prezesa. Na razie na trzy miesiące. (S. 7)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Trzeba jak najszybciej, i to boleśnie, zniechęcić firmy do oszczędzania, by zmusić je do inwestycji. Inaczej będziemy trwali w gospodarczej zapaści - uważa Jan Toporowski, profesor ekonomii i finansów Uniwersytetu Londyńskiego. (s. A24)(PAP)

pel/