Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 23 sierpnia

23-08-2013 07:17
23.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 23 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Negocjacje między Ethiad, linią z Abu Zabi, a ministerstwem skarbu w sprawie zakupu przez nią udziałów w Polskich Liniach Lotniczych LOT, są zaawansowane - napisał branżowy "Avation Week". Resort ma poważnie rozważać udział w prywatyzacji LOT inwestora spoza Unii, pod warunkiem zachowania statusu spółki jako przewoźnika z UE. (s.A1,B1)

Biura podróży poprawiają wyniki finansowe i odzyskują zaufanie klientów. Pokazuje to najnowsza edycja ratingów biur podróży przygotowana na zlecenie "Rz". Ten rok biura podróży zakończą zyskiem w przedziale 80-100 mln zł. (s.A1,B2,B3)

Jak podał portal euractiv.com, w sprawie inwestycji PGE w Elektrowni Opole sześciu europarlamentarzystów z pięciu frakcji wystosowało interpelację do unijnej komisarz ds. polityki klimatycznej Connie Hedegaard. Niektórzy z nich uważają, że inwestycja jest nielegalna i powinna zostać wstrzymana, a plany rozbudowy stoją w sprzeczności z unijną polityką klimatyczną. To oznacza, że Komisja Europejska będzie musiała zająć oficjalne stanowisko w sprawie Opola. (s.B3)

PARKIET

Dokładnie za miesiąc na warszawskiej giełdzie po raz pierwszy ruszą notowania nowego indeksu największych spółek - WIG 30. W jego skład wejdzie 20 dotychczasowych uczestników WIG 20 oraz 10 debiutantów. Z analizy "Parkietu" wynika, że awans tych ostatnich stał się powodem dużych zwyżek ich kursów. Najmocniej drożeją papiery TVN i LPP. (s.1,3)

Według ekspertów wciąż nie widać ożywienia na rynku sody, która jest flagowym wyrobem Ciechu. "Oznacza to, że Ciechowi będzie trudno o wzrost przychodów, a co za tym idzie poprawę wyników" - uważa Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Na działalność banków, SKOK-ów i firm ubezpieczeniowych Polacy poskarżyli się w drugim kwartale 2743 razy. To o połowę więcej niż przed rokiem. (s.17)

PULS BIZNESU

Większość pranych pieniędzy pochodzi z wyłudzeń VAT - przypuszcza Andrzej Parafianowicz, generalny inspektor informacji finansowej. Jego służby wytropiły w 2012 roku aż 5 mld zł, o 1,1 mld zł więcej niż rok wcześniej. Ale nie nadążają za przestępcami, którzy opanowują nowe dziedziny - gry komputerowe, konsole, wirtualną walutę. (s.4,5)

UKE traktuje firmy z zagranicznym kapitałem w sposób uprzywilejowany - twierdzi operator sieci Plus. Chodzi o opublikowane w środę wstępne warunki aukcji na częstotliwości z pasma 800 MHz. (s.8) (PAP)

morb/