Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 21 czerwca

21-06-2013 07:38
21.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 21 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Aż 4,8 proc. stracił wczoraj główny indeks naszej giełdy. Taniał złoty, rosła rentowność obligacji. Analitycy oceniają, że to nie koniec ucieczki inwestorów z rynków wschodzących. (s.A1,B2,B3)

Zakupy energii w grupie są tańsze. Przybywa więc grup zakupowych samorządów i firm. Koszty kupna prądu są w nich niższe średnio o 10 proc., ale oszczędności mogą być jeszcze większe. (s.B1)

Amerykańsko-szwedzko-polski Wisent Oil&Gas prowadzi w Polsce coraz intensywniejsze poszukiwania ropy i gazu z łupków. Spółka wykonała dwa odwierty i przygotowuje się do szczelinowania. Mimo niekorzystnych warunków wierzy w sukces. (s.B3)

Batalia o Wirtualną Polskę wkracza w kolejną fazę. W czwartek minął termin składania ofert na jeden z największych polskich portali. Chętnych mogło być niewielu. Telekomunikacji Polskiej może być ciężko uzyskać za Wirtualną Polskę oczekiwane 500 mln zł - uważają specjaliści związani z branżą internetową. Propozycje zakupu portalu rozesłano do kilkudziesięciu funduszy i inwestorów branżowych, w tym zagranicznych, ale większość nie podjęła nawet tematu. (s.B3)

Ruszyło rosyjskie Davos. Po raz 27. przyjechali do St. Petersburga liderzy światowego biznesu. W tym roku tematem są perspektywy gospodarki. Polski biznes reprezentuje prezes PKN Orlen. (s.B5)

Monika Nachyła może nie otrzymać zgody KNF na objęcie funkcji prezesa BGŻ - wynika z informacji "Rz". Powód to brak wystarczającego doświadczenia w bankowości. (s.B5)

Ludwik Sobolewski otrzymał propozycję objęcia funkcji prezes giełdy w Rumunii. "Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie zapewne w ciągu 2-3 miesięcy. Chcę jednak podkreślić, że nie zamierzam rezygnować z funkcji zawodowych, które obecnie pełnię" - powiedział "Rz". (s.B16)

PARKIET

Zarządzany przez Mariana Owerkę Bakalland wysłał wyraźny sygnał, że byłby skłonny odsprzedać pakiet akcji Mispolu funduszowi NDX Energija, ale po znacząco wyższej cenie niż proponowana teraz. (s.1)

Z rynku głównego wycofano już w tym roku akcje sześciu firm. Wkrótce znikną kolejne trzy. Niestety, to nie tylko efekt przejęć, ale i bankructw. (s.1,3)

Bioton zmienił warunki wykupu obligacji. Wszyscy inwestorzy, mające obligacje serii A, zgodzili się na zmianę. Spółka przygotowuje kolejną emisję. (s.6)

MCI Management uważa Turcję za jeden z najbardziej perspektywicznych rynków. Nie wyklucza, że w tym roku uruchomi nad Bosforem kolejną inwestycję. (s.7)

PULS BIZNESU

Pioneer Pekao skarży się na działania Mzyków. Fundusz chce, by KNF prześwietliła wyskok obrotów i mocny spadek kursu Yawalu przed ogłoszeniem wezwania oraz sprawdziła, czy wzywający nie naruszyli obowiązków informacyjnych. 14 czerwca ruszyły zapisy w wezwaniu na akcje Yawalu ogłoszonym przez działających w porozumieniu Daniela, Karolinę, Edmunda Mzyków oraz spółkę Werder i Yawal. (s.8)

Problemy giełdowego Cash Flow z cash flow są coraz poważniejsze. Jak dowiedział się "PB", jeden z prywatnych obligatariuszy windykacyjnej spółki, którego papiery CF miał wykupić w lutym 2013, stracił cierpliwość i złożył wniosek o upadłość dłużnika. Inny wierzyciel chciał tego samego już w styczniu 2013, ale potem wycofał wniosek. (s.6) (PAP)

morb/