Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 20 września

20-09-2013 07:31
20.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 20 września.

RZECZPOSPOLITA

Skarbówka się zatyka. Izby skarbowe nie nadążają z wydawaniem interpretacji. A wniosków przybywa w ogromnym tempie. (s.A1,C4)

Sprzedaż tabletów dalej bije rekordy. Wyniki tej kategorii nie mają sobie na rynku równych. W pierwszym półroczu Polacy kupili o ponad 140 proc. tabletów więcej niż rok temu. (s.B1)

Resort finansów przedstawił w projekcie ustawy okołobudżetowej na 2014 rok swoje dokładne szacunki, jak zmiany podatków odbiją się na naszej kieszeni. Za papierosy zapłacimy o 1 zł więcej, a za butelkę wódki o 1,8 zł - szacuje rząd. (s.B4)

Operator komórkowy T-Mobile Polska wysłał w czwartek skargę na Polskę do Komisji Europejskiej - poinformował "Rz" Maciej Rogalski, członek zarządu T-Mobile Polska. Pismo dotyczy kontrowersyjnej ugody zawartej przez Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji z udziałowcami firmy telekomunikacyjnej Sferia. (s.B5)

W ciągu najbliższej dekady państwo przeznaczy na kluczowe programy zbrojeniowe 91,5 mld zł. Wojskowe inwestycje mają pomóc gospodarce. (s.B6)

Rynek telekomunikacyjny w Polsce najgorsze może mieć już za sobą - uważa Bruno Duthoit, prezes Orange Polska. "To absolutnie nie czas, by Orange wyzbywał się akcji polskiej spółki" - powiedział "Rz". "Polska jest dla Orange bardzo ważnym rynkiem. Nawet jeśli jest on trudny, ze względu na dojrzałość i ogromną konkurencję, intencją grupy jest pozostanie na nim i szukanie dróg rozwoju" - dodał. (s.B9)

"PTE będą musiały się zrestrukturyzować, przeprowadzić jakieś cięcia, ale jaka będzie skala tych zmian, trudno dziś oszacować" - mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, odnosząc się do planowanych zmian w OFE. (s.B16)

PARKIET

Banki stracą na znaczeniu. Po piątkowej sesji udział PKO BP w WIG zostanie ograniczony do 10 proc., a udział całego sektora bankowego, który dotychczas ciągnął indeksy w górę, do 30 proc. Maciej Marcinowski, analityk DM BZ WBK, komentuje, że 30-proc. ograniczenie jest rozłożone proporcjonalnie na wszystkie banki. "Zatem nie powinno znacząco dotknąć żadnej spółki z osobna" - uważa. (s.1,4)

Arctic Paper spodziewa się, że druga połowa roku będzie dla spółki lepsza niż pierwsza. Sytuacja na rynku jest trudna, jednak firma traci mniej niż cały rynek - mówi p.o. prezesa Wolfgang Lubbert. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Światy stanął na głowie. Inwestorom już nie zależy, aby poprawiła się kondycja amerykańskiej gospodarki. Zostaliby wtedy odcięci od strumienia taniej gotówki pompowanej przez Fed, dzięki której indeksy giełdowe biją rekordy wszech czasów. (s.16)

Znowu rośnie eksport polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Branżę ratują dostawy części do fabryk za granicą. (s.17)

Firmy nie cierpią na brak gotówki, a wydają ją wciąż niechętnie. Odsetek firm, które zwiększają inwestycje, jest obecnie na jednym z najniższych poziomów od dekady. (s.17)

PULS BIZNESU

Strabag liczy na rentowne kontrakty w 2014 r. Łatwo nie będzie, bo jak prognozuje - oferty w przetargach będą niskie, a materiały drogie. (s.7)

Polskie firmy idą na wojnę z rakiem. Leki Selvity, transporter Nano Velos, badania Red Gene - naukowcy z Polski chcą dać światu broń przeciw nowotworom. Pomogą pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. (s.6)

Ukraiński rząd zaakceptował treść umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Jeśli zostanie podpisana, biznes skorzysta. Umowa będzie oznaczała europeizację standardów na Ukrainie. (s.8) (PAP)

morb/