Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 16 sierpnia

16-08-2013 07:11
16.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 16 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Spowolnienie wzrostu gospodarczego dobiegło końca i teraz będziemy stopniowo wzrastać - uważa Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. (s. B1)

Bezprecedensowa ugoda MAiC i Sferii. By uniknąć arbitrażu o 1,5 mld zł resort wymienił firmie częstotliwość z wadą na komórkowego mercedesa. (s.B4)

Wyniki gigantów pod presją. Niemiecki koncern RWE w I połowie 2013 r. utrzymał stabilny 5-proc. wzrost przychodów. Sięgnęły one 28,5 mld euro. Zysk koncernu spadł jednak o 38 proc. rdr do 979 mln euro. (s.B8)

W Polsce trudno o tańsze drogi. Uważam, że ceny są rynkowe - uważa Igor Ruttmar, prezes TPA Instytutu Badań Technicznych, spółki z grupy Strabag. (s.B12)

PARKIET

Emisje akcji i obligacji o wartości nawet 0,7 mld zł planują notowani na GPW deweloperzy. Korzystna koniunktura zaczyna przyciągać kolejne firmy. (s.01, s.03)

Przeniesienie akcji z portfeli OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej może wywołać gwałtowną wyprzedaż akcji na GPW przez zagranicznych inwestorów. (s.01, s.17)

TUP chce się skupić na realizacji swojego flagowego projektu, czyli Siewierz Jeziorna. Będzie to pierwsze w Polsce zrównoważone miasto - powiedział Robert Moritz, prezes TUP. (s.05)

Inwestorzy zagraniczni powoli przekonują się do polskich spółek - uważa Magdalena Komaracka, dyrektor Departamentu Analiz Erste Securities Polska. (s.07)

GAZETA WYBORCZA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo twierdzi, że traci na handlu gazem, więc od października chce podnieść taryfy. (s.17)

Komisarz Joaquin Almunia chce zlikwidować lokalnych regulatorów i pozbawić telekomy autonomii. (s.17)

Dzięki porozumieniu z Azerbejdżanem rosyjski gigant naftowy Rosnieft będzie mógł handlować z Europą azerską ropą naftową i gazem. (s.18)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Pomysł, że bank centralny ma łagodzić skutki kryzysu, jest przeciwny idei Miltona Friedmana - uważa ekonomista i inwestor Matthew Tyrmand. (s.A24)

(PAP)

kam/