Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 12 lipca

12-07-2013 07:10
12.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 12 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Rynki wschodzące niosą rozczarowanie. Inwestorzy na dużą skalę wycofują z nich w tym roku pieniądze. Przyszły rok może być pod tym względem jeszcze gorszy. (s.B1)

Praktiker bankrutem, ale nie w naszym kraju. Zarząd Praktiker Polska uspokaja zarówno pracowników, jak i klientów. (s.B4)

Co dalej z naziemną telewizją. Tłum chętnych do nowych kanałów pokazuje, że nadawcy wierzą w ten biznes. Nie jest jednak pewne, czy tak zostanie. (wydanie weekendowe s. A10)

Chiny chcą przekupić Amerykę Łacińską. W rywalizacji o wpływy w regionie Waszyngton mówi o znoszeniu barier w handlu, podczas gdy Pekin wyciąga na stół miliardy. (wydanie weekendowe s. A12)

PARKIET

Krezus zwietrzył interes w Polsce. Stara się o koncesje na rozpoznanie wielkich złóż soli potasowej, która jest wykorzystywana do produkcji nawozów. Mimo posiadania znacznych zasobów nasz kraj jest importerem tego surowca. Badaniami złóż interesuje się kilka podmiotów. (s.1,4)

MCI chce zarobić na handlu odzieżą w sieci. Fundusz objął mniejszościowe udziały w Answer.com. To największy multibrandowy sklep e-fashion działający w internecie. (s.5)

Farmacol milczy w sprawie zmiany prezesa. Przedstawiciele dystrybutora leków nie chcą się wypowiadać na temat rezygnacji prezesa Andrzeja Smugi. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Dynamika wzrostu PKB w drugim kwartale może być taka jak w pierwszym, ale może być także nieco mniejsza - uważa prezes GUS. To złe wieści dla budżetu, który wkrótce czeka nowelizacja. (s.14)

Polskie banki prawdziwą potęgą w Europie Środkowej. Po raz pierwszy w historii Polska ma aż pięciu przedstawicieli w top 10 największych banków tego regionu. To zasługa wysokich w zeszłym roku zysków banków, umocnienia złotego oraz fuzji w naszym sektorze bankowym. (s.14)

Telekomy nie chcą unijnej rewolucji. Szczególną niechęć operatorów budzi zapowiedź zniesienia opłat roamingowych, czego domaga się europejska komisarz Neelie Kroes. "Stracimy przez to 7 mld euro" - argumentują przedstawiciele telekomów. (s.15)

PULS BIZNESU

Złoty wkrótce zacznie rajd. Nasza waluta jest skazana na umocnienie. Siły doda jej poprawiająca się kondycja polskiej gospodarki. (s.4-5)

PZU jest jak bank. Inwestycyjny. Zaprzągł gigantyczny kapitał do finansowania przedsiębiorstw. Przebojem zmienił układ sił na rynku podzielonym między kilka banków. (s.6-7)

(PAP)

jow/