Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 5 września

05-09-2013 07:15
05.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 5 września.

RZECZPOSPOLITA

Marszałkowie chcą, by od nowego roku Przewozy Regionalne składały się co najmniej z 14 samodzielnych oddziałów. Niewykluczone, że dopiero wtedy dostaną 1,2 mld zł ze Skarbu Państwa. Dotacja miała być uzależniona od przyjęcia planu restrukturyzacji spółki. (s.B10)

Idea Bank zakłada, że w ciągu 12 miesięcy co trzeci kredyt będzie udzielany on-line. Obecnie jest to ok. 10 proc. (s.B11)

PARKIET

Graal oczekuje, że drugie półrocze będzie dla firmy udane. "Na razie nie widzę powodów, by było inaczej" - mówi Robert Wijata z zarządu spółki. W pierwszej połowie roku grupa miała ponad 319 mln zł przychodów i 7,9 mln zł zysku netto. (s.5)

Jeszcze przed zakończeniem drugiego kwartału analitycy przewidywali, że będzie to najgorszy okres w roku dla Synthosu. Dziś nie są już tego pewni. Część ekspertów spodziewa się dalszych spadków rentowności, a sam zarząd liczy na poprawę dopiero w dłuższym okresie. (s.6)

Komputronik może zakończyć ten rok obrotowy wynikami znacząco lepszymi niż rok temu - ocenia prezes spółki Wojciech Buczkowski. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Stabilne podatki, dobrze rozwinięta giełda, niezła jakość prawa. Wszystko to przesądza, że Polska jest najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla funduszy kapitałowych w całym regionie - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Ernst&Young. (s.18)

W pierwszej połowie tego roku Polska została głównym partnerem handlowym Niemiec w Europie Wschodniej, wyprzedzając pod wtym względem Rosję. (s.19)

PULS BIZNESU

To nie przełom ani odwilż, ale o jaskółce można mówić. Algordas Butkevicius, premier Litwy, cytowany przez dziennik "Verslo Zinios", ogłosił, że nie wyklucza zezwolenia Orlen Lietuva, czyli spółce zależnej PKN Orlen, na zbudowanie rurociągu do Kłajpedy z rafinerii w Możejkach. Ale w zamian za inwestycje w rozwój rafinerii. (s.4)

Czas się poduczyć i stworzyć własną technologię - Orlen rozgląda się za firmami produkującymi gaz z łupków za granicą. "Analizowane są złoża produkcyjne, nie poszukiwawcze. Chodzi o to, żeby pozyskać w ten sposób za jednym zamachem know-how potrzebny do uruchomienia eksploatacji łupków w Polsce, fachowców oraz wpływy z wydobywanych surowców" - informuje źródło "PB". (s.4)

Rynek kredytów mieszkaniowych stanął na głowie. W środku sezonu ogórkowego zaczęły się żniwa - wystrzeliła sprzedaż hipotek. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Spółka PKP PLK odpowiadająca za infrastrukturę kolejową, przygotowuje już nowy cennik dostęp do torów dla wszystkich przewoźników. To jednak musztarda po obiedzie. Przewoźnicy szykują już miliardowe pozwy wobec Skarbu Państwa za obowiązujące dotychczas zawyżone stawki. Łączna kwota roszczeń może przekraczać 5 mld zł. (s.A8)

Niemieckie przedsiębiorstwa cieszą się w Polsce i w Czechach znakomitą opinią. Niestety, polskie i czeskie firmy wciąż są postrzegane przez zachodnich sąsiadów znacznie gorzej. (s.A10) (PAP)

morb/