Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 3 października

03-10-2013 07:29
03.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 3 października.

RZECZPOSPOLITA

Ponad dwie piąte Polaków, kupując tablet, stawia na rodzimych producentów. Konkurencja na tym rynku jest coraz większa. (s.B2)

Prawie 1,7 proc. zarobiły średnio fundusze emerytalne we wrześniu. W ciągu trzech lat ich przeciętna stopa zwrotu wyniosła niemal 20 proc. (s.B5)

Sprzedaż aut w Polsce jest o 3 proc. wyższa niż rok temu, ale wynik winduje mocno rosnący reeksport. (s.B6)

Dostęp do szerokopasmowego internetu ma już 67 proc. gospodarstw domowych w Polsce, z czego ponad połowa wybrała dostęp do sieci stacjonarnej - wynika z najnowszego badania "Diagnoza społeczna 2013". (s.B8)

Dyskonty nie są już tak atrakcyjne dla Polaków. W badaniach konsumenckich znacznie lepiej wypadły sieci delikatesów. Kolejna ankieta potwierdza, że niskie ceny przestają być absolutnym priorytetem. (s.B9)

KGHM obecnie nie widzi potrzeby obniżania prognozy. "W tej chwili (...) nie ma potrzeby wychodzenia z taką informacją na rynek. Czy prognozę uda się wykonać - nie jesteśmy teraz w stanie stwierdzić. To zależy głównie od notowań metali w czwartym kwartale" - powiedział Jarosław Romanowski, pełniący od września funkcję wiceprezesa spółki ds. finansowych. Jego zdaniem w średnim i długim terminie miedź nie powinna tanieć. Wiceprezes poinformował, że rozruch kopalni Sierra Gorda w Chile powinien nastąpić w II kw. 2014 r. Dojście do pełnych mocy zajmie jej kilka lat. (s.B16)

PARKIET

Planowana od kilku lat przez Agencję Rozwoju Przemysłu sprzedaż posiadanego pakietu akcji Fabryki Obrabiarek Rafamet nastąpi prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku - wynika z wypowiedzi Romy-Sarzyńskiej-Przeciechowskiej, rzeczniczki ARP. (s.5)

Analitycy jeszcze wstrzymują się z podniesieniem prognoz dla LPP i CCC, ale szanse na to wzrosły. (s.6)

Intersport chce poprawić w tym roku ubiegłoroczny zysk. W 2014 r. spółka chce mieć 3-proc. rentowność netto. (s.7)

PULS BIZNESU

Branża budowlana robi porządki na własnym podwórku. Za dwa miesiące powstanie projekt budowlanego kodeksu etyki. Przedsiębiorca, który go złamie, trafi przed branżowy sąd. (s.2)

Prairie Downs Metals, australijska firma inwestująca w projekty poszukiwawczo-wydobywcze, zmierza do budowy kopalni węgla na Lubelszczyźnie, w sąsiedztwie funkcjonującej kopalni Bogdanka. "Mamy tu węgiel, mamy wykwalifikowaną siłę roboczą, a patrząc na Bogdankę i inne firmy węglowe działające w Polsce, mamy też przekonanie, że nawet w czasach trudnych dla węgla będziemy w stanie osiągać zyski" - powiedział Ben Stoikovich, prezes Prairie Downs. (s.6)

Lasy Państwowe zwiększą podaż drewna. W 2014 r. zmierzają sprzedać 26,6 mln m sześc. surowca, o 900 tys. m sześc. więcej, niż przewiduje plan na 2013 rok. (s.6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

1,7 mld euro trafi do regionów, w których korzystanie z internetu odbiega od średniej unijnej. Pieniądze pójdą na infrastrukturę, e-administrację i edukację. W każdej gminie powstaną centra z dostępem do sieci. (s.A2)

PKP Energetyka ostro przygotowuje się do walki z PGNiG o klientów biznesowych. Firma otrzymała właśnie koncesję na obrót gazem. "Pracujemy nad pakietem multienergetycznym. Jednym z jego elementów będzie oferta łącznej sprzedaży energii elektrycznej i gazu, czyli dual-fuel" - powiedział Wojciech Szwankowski, wiceprezes PKP Energetyka. (s.A9)

Paliwa w 2014 r. mogłyby stanieć o 1-3 proc. Decyzja o przecenie leży w rękach ministra finansów. Pojawiła się bowiem możliwość obniżki akcyzy od benzyny i oleju napędowego. Minimalne unijne stawki podatkowe na przyszły rok, liczone według kursu 1 października przez EBC, pozostawiają rządowi pole do manewru. (s.A9)

Polimex znalazł wreszcie partnera, który dokończy z nim budowę odcinka autostrady A1 ze Strykowa do Tuszyna - ustalił "DGP". Wkrótce ma być podpisan aumowa w tej sprawie. Joanna Makowiecka, wiceprezes ds. finansowych spółki potwierdza, że spółka prowadzi rozmowy z zagranicznym partnerem. (s.A12)

Po zmianach w systemie emerytalnym firmy, które zarabiały setki milionów pojadą na stratach i nastąpi fala przejęć. Przetrwa co czwarte PTE. (s.A13) (PAP)

morb/