Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 25 lipca

25-07-2013 07:19
25.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 25 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Spór o wydawanie bankowych rekomendacji. MF w piśmie przesłanym "Rz" tłumaczy, że "zasadnicze ramy koncepcyjne" projektu ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym przewidują, że nadzór będzie sprawowany przez ciało kolegialne, tj. Radę do spraw Ryzyka Systemowego. (s.B3)

Bruksela chce przełamać dominację organizacji MasterCard i Visa. Proponuje ograniczenie zysków banków za wystawianie tych kart. (s.B3)

Huta Stalowa Wola dołączy do Polskiego Holdingu Obronnego, największej grupy zbrojeniowej w kraju - wynika z informacji "Rz". (s.B4)

DnB Nord kończy reorganizację. Bank ten rok zakończy jeszcze na minusie, ale w przyszłym chce mieć 21 mln zł zysku. (s.B6)

Strategia spółki pozostaje bez zmian. Bruno Duthoit nie przychodzi tylko, by ciąć koszty - mówi w wywiadzie ustępujący szef Orange Polska, Maciej Witucki. (s.B12)

PARKIET

Boryszew, BGŻ, Gino Rossi i Hawe to cztery spółki wskazane przez ekspertów analizy technicznej, które prawdopodobnie znalazły się w dołku długoterminowego trendu spadkowego i mają szansę na wzrost kursu akcji. (s.01, s.03)

Elektrobudowa może mieć problem z realizacją prognozy finansowej na 2013 rok - wynika z wypowiedzi Jacka Faltynowicza, prezesa spółki. (s.04)

Sieć sklepów Monnari może się znacznie powiększyć. Odzieżowa firma nie tylko negocjuje z KAN, ale być może przejmie 14 innych sklepów. Zdaniem prezesa w całym roku jest szansa na dwucyfrowy zysk netto. (s.06)

Pekaes podtrzymuje zainteresowanie przejęciem udziałów w spółce Spedcont należącej do Zarządu Morskiego Portu Gdynia. (s.07)

Solidarność na razie obciąży wynik Coliana. Pozytywnych efektów tej transakcji należy oczekiwać dopiero od 2015 roku. (s.07)

GAZETA WYBORCZA

Mieszkania tanieją wolniej. W najbliższych miesiącach się okaże, czy deweloperzy budujący mieszkania na sprzedaż najgorsze mają za sobą. Są już tego pierwsze symptomy. Jakie? Deweloperów optymizmem mogą napawać dobre wyniki sprzedaży mieszkań. (s.19)

PULS BIZNESU

Lotos szuka inwestycyjnych partnerów. Jak i z kim rozwijać petrochemię, z kim budować koksownię - odpowiedzi Lotosu rynek pozna jesienią. (s.2, s.3)

Stocznia Gdańsk na plusie. 4 mln zł zysku zanotowała kolebka Solidarności w I kwartale tego roku. (s.3)

Piotr Wit Voelkel przejął stery w grupie VOX. Szykuje potężną ekspansję - polską markę ma poznać cały świat. (s.4, s.5)

InPost montuje emerytalną koalicję. Za kilka dni rozstrzygnie się gigantyczny przetarg na doręczenie emerytur. Poczcie Polskiej wyrasta konkurent. Przez cztery lata wybrany przez ZUS doręczyciel dostanie za świadczenie usługi ok. 1 mld zł. (s.9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Notowana na giełdzie spółka CAM Media wygrała trzy przetargi organizowane przez Pocztę Polską spośród czterech, w których brała udział. Są one warte 4 mln zł. (s.A4)

Przybywa osób, które nie chcą kupować mieszkań w stanie deweloperskim, czyli tylko z tynkiem, wylewkami oraz wyprowadzonymi instalacjami wodno-kanalizacyjną, grzewczą i elektryczną. Nie przeszkadza im to, że podnosi to cenę 1 m2 o kilkaset złotych. (s.A12)

Rozpoczyna się sezon publikacji wyników za II kw. przez banki. W sumie dziesięć banków, których sytuację analizują anallitycy z krajowych domów maklerskich, zarobiło w tym okresie 2,7 mld zł, czyli o niemal 13 proc. mniej niż rok wcześniej. (s.A15) (PAP)

kam/