Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 19 września

19-09-2013 07:30
19.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 19 września.

RZECZPOSPOLITA

MF przygotowało założenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z działalności rolniczej. Autorzy dokumentu przewidzieli w nim od 2015 r. 19-proc. podatek od dochodu, czyli podobny do tego, jaki płacą przedsiębiorcy. Jednak zapłacą go tylko ci rolnicy, których przychody w 2014 r. wyniosłyby 200 tys. zł (w następnych latach ten próg miałby się stopniowo obniżyć do 100 tys. zł). (s.A1,B1)

Kryzys na rynku nieruchomości szerokim łukiem omija rolnictwo. Za hektar ziemi rolnej kupowanej od osób prywatnych trzeba było zapłacić w II kwartale tego roku średnio 26 tys. zł. To o 27 proc. więcej niż rok wcześniej. Chcą na tym zarabiać wyspecjalizowane fundusze. (s.B1)

Steve Forbes gromi rząd Tuska za atak na OFE. Przejmując aktywa obligacyjne OFE Polska wykonała destrukcyjną sztuczkę, podobną jak Argentyna - ocenia amerykański miliarder w należącym do niego magazynie "Forbes". "Rząd nazywa tę nacjonalizację +reformą systemu emerytalnego+. Duchy Lenina i Stalina muszą się uśmiechać" - pisze Forbes. (s.B2)

Przed nami rekordowo dużo otwarć centrów handlowych. Mimo trudności z wynajmem lokali, inwestorzy oddadzą do użytku 450 tys. mkw. powierzchni. (s.B4)

Kompania Węglowa na koniec sierpnia miała 341 mln zł straty - dowiedziała się "Rz". Trwają prace nad programem dostosowawczym na lata 2013-2015, który ma poprawić płynność finansową spółki. (s.B4)

Porty morskie w latach 2014-2020 zamierzają zainwestować 10 mld zł. (s.B5)

Według informacji "Rz", Hawe odkupiło długi Mediatela od Telekomunikacji Polskiej i TK Telekom. (s.B7)

Fundusze po obniżeniu opłat, wyznaczeniu zewnętrznych benchmarków, zapewnieniu suwaka bezpieczeństwa będą korzystnym uzupełnieniem głównego trzonu emerytury - mówi poseł PO, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Dariusz Rosati. (s.B16)

PARKIET

Tylko w ostatnim kwartale tego roku w ramach ofert pierwotnych na GPW mogą zostać zaoferowane akcje o wartości 5,3 mld zł. Będą to papiery prywatyzowanych Energi i PKP Cargo, ale swój udział mogą mieć też spółki prywatne, chińska Peixin i słoweńska Gorenje. (s.1,4)

Z informacji "Parkietu" wynika, że dopiero co Enterprise Investors prowadziło z PKO BP zaawansowane rozmowy w sprawie sprzedaży Skarbiec Asset Management Holding. Negocjacje utknęły jednak w martwym punkcie po tym, jak na końcowym etapie bank obniżył ostateczną cenę, którą gotów był zapłacić za finansowy holding. "Skarbiec pozostaje w naszym portfelu do czasu, gdy nie ogłosimy, że został sprzedany" - odpowiada lapidarnie Jacek Siwicki, prezes EI. (s.1)

PULS BIZNESU

Pioneer wygrał z Mzykiem. Sąd przychylił się do wniosku TFI i unieważnił emisję akcji Yawalu skierowaną do Pagedu. Od kilkunastu miesięcy rodzina Mzyków, która kontroluje ponad 70 proc. akcji Yawalu, toczy spór z Pioneer Pekao Investment Management, który ma ponad 25 proc. akcji. Fundusz uważa, że działania dominującego akcjonariusza są niekorzystne dla pozostałych. (s.5)

Sytuacja hurtowni farmaceutycznych jest zła, ale może być jeszcze gorsza. Wszystko za sprawą ustawy refundacyjnej, która za kilka miesięcy po raz trzeci obniży marżę ;leków z dopłatą Narodowego Funduszu Zdrowia z 6 do 5 proc. (s.9)

Wartość transakcji zawartych na rynku nieruchomości komercyjnych w pierwszej połowie 2013 r. wyniosła 1,09 mld euro. (s.9)

Analitycy studzą zapał do spółek z branży medialnej. Notowania tych firm uwzględniają już ożywienie gospodarcze - uważa większość ekspertów. (s.17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert pozwalających obniżyć domowe rachunki za prąd o 10-20 proc. Największym graczom na rynku, takim jak PGE, Tauron, Energa i Enea, klientów zaczynają podbierać mniejsi sprzedawcy. Okazuje się jednak, że opłaty za zerwanie umowy w takich przypadkach wynoszą nawet kilka tysięcy złotych. (s.A1,A8)

Resorty pracy i finansów spierają się o to, ile czasu ma mieć ubezpieczony na podjęcie decyzji. czy po emerytalnych zmianach znajdzie się w OFE, czy w ZUS. Jacek Rostowski obstaje przy trzech miesiącach. Resort pracy mówi o dwóch latach. (s.A2)

Wykonawcy chcą od GDDKiA już ok. 10 mld zł odszkodowań. Źródła zbliżone do Prokuraturii Generalnej wskazują, że Dyrekcja obawia się wydatków na poziomie 20-30 proc. złożonych wniosków, co oznacza konieczność wypłaty 2-3 mld zł. (s.A8) (PAP)

morb/