Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 16 maja

16-05-2013 07:23
16.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 16 maja.

RZECZPOSPOLITA

Euroland w uścisku kryzysu. Francja znowu wpadła w recesję, a Niemcy ledwo jej uniknęły. Gorsza koniunktura daje się we znaki zarówno państwom Południa, jak i Północy. (s. B2-B3)

Jamalska wrzutka Gazpromu straszy w Polsce. Gazprom jest przekonany, że szybko zbuduje drugą nitkę gazociągu Jamał-Europa, bo ma umowę z Polską. Nasze władze nazywają to "rosyjską wrzutką". (s. B3)

Odnawialna energia potrzebuje stabilności. Jest szansa na legislacyjne przyspieszenie: mały trójpak za miesiąc, a duży do końca roku. (s.B6)

Batalia o rezerwacje dla LTE. Już kwartał trwają przepychanki blokujące przyznanie częstotliwości T-Mobile i Playowi. (s.B8)

PARKIET

Największe firmy z giełdy nie oparły się spowolnieniu. Początek roku przyniósł pogorszenie rezultatów spółek WIG 20. Tylko nieliczne zanotowały wzrost. Zdaniem analityków kolejne kwartały mogą być trudne. (s.03)

KGHM chce podwoić wartość. Nowa strategia ma być ukierunkowana na mocny wzrost kapitalizacji. Do tego konieczne będą przejęcia. Prezes Herbert Wirth potwierdził, że spółka opracowuje strategię na wypadek potencjalnego wrogiego przejęcia. Dodał, że w tej chwili takiego zagrożenia nie ma. (s.04)

GAZETA WYBORCZA

Europa się dusi. Zaciskanie pasa wpędza nas w recesję. Gospodarka strefy euro kurczy się szósty kwartał. Najdłuższa recesja w historii eurolandu rykoszetem uderza w Polskę. (s.1)

Ostateczny upadek związków zawodowych. Jeszcze nigdy związki zawodowe w Polsce nie były tak słabe. Należy do nich tylko co dwudziesty Polak. Większość z nas uważa, że organizacje broniące praw pracowniczych są nieskuteczne. (s.3)

Dopalacz dla młodych. Rząd przekaże dodatkowe 500 mln zł na pomoc młodym bezrobotnym - ogłosili minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz i minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Pozwoli to pomóc dodatkowym 83 tys. osób. (s.18)

PULS BIZNESU

Telewizja publiczna wysyła ludzi na swoje. Ryzykowny ruch - przeniesienie większości dziennikarzy do firmy zewnętrznej - ma dać telewizji 18 mln zł oszczędności. (s.5)

LOT chce prosić jeszcze o 300 mln zł. Bruksela akceptuje pomoc publiczną dla przewoźnika, który może wyciągnąć rękę po drugie tyle. Plan restrukturyzacji powstanie lada dzień. (s.6)

Europa Środkowo-Wschodnia to dobra inwestycja bankowa. Nie było wyprzedaży banków, a zagraniczne centrale nie odcinały spółek córek od finansowania. Błyszczy i błyszczeć będzie polski sektor bankowy. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Największy problem Francji to zaprzeczanie problemom. Podczas gdy inne kraje próbują robić reformy, Paryż woli czekać, aż gospodarka wyjdzie na prostą. (s. A6)

PGNiG, Orlen i Azoty chcą amerykańskiego LNG. USA szykują się do zalania świata tanim gazem. Choć na dostawy liczą rodzime koncerny, to ani one, ani rząd nie rozpoczęły jeszcze rozmów o imporcie. (s. A9)

Inflacja coraz niżej i bliżej rekordu. Taniejące paliwa zepchnęły wskaźnik do zaledwie 0,8 proc. w kwietniu. A wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze niżej. Być może nawet dojdzie do niewielkiej deflacji, czyli ceny w skali całej gospodarki zaczną spadać. (s.A14)

(PAP)

jow/