Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 11 lipca

11-07-2013 07:10
11.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 11 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Krótsza smycz dla zarządów spółek. Minister skarbu zmienia statuty najważniejszych firm z udziałem państwa, by zwiększyć nadzór nad ich działalnością. (s.B1)

Likwidacja banków po europejsku. Bruksela proponuje uporządkowanie likwidacji banków w UE. Docelowo banki, a nie podatnicy, mają płacić za kłopoty instytucji finansowych. (s.B2-B3)

PARKIET

Ostatni kwartał słabych wyników spółek. Coraz mniej firm pokazuje lepsze rezultaty. Niekorzystny trend może się odwrócić w III kwartale. (s.1,3)

Rank Progress: założyciele dewelopera w konflikcie. Zaskakujące zmiany w radzie nadzorczej spółki. Dotychczasowy przewodniczący stracił stanowisko. (s.4)

Sprzedaż Centrum Nowoczesnych Technologii (d. Energopol-Południe) w tym roku przekroczy 100 mln zł. (s.5)

Monnari nadal rozmawia z KAN, chce mieć ponad 50 proc. akcji. Giełdowa firma przeprowadziła due diligence właściciela marek Tatuum i Coyoco. Końcowe negocjacje rozpoczną się po 15 lipca. Zarząd Monnari nie planuje emisji akcji ani zaciągnięcia kredytu. (s.6)

Drugi kwartał był dobry dla polskich kin. Wyniki za I półrocze nieco lepsze niż sześć miesięcy 2012 r. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Szokujące dane ZUS. Przez najbliższe lata co roku będzie mu brakować na emerytury ponad 50-60 mld zł. W 2025 r. nawet 80 mld zł. A minister Rostowski przekonuje, że ZUS wychodzi na prostą. (s.14)

Drogi dług stolicy. Kredyt mocno tanieje. Ale Warszawa na tym nie korzysta, bo wypuściła długoterminowe obligacje na stały procent. (s.17)

PULS BIZNESU

PKP Cargo wjeżdża na stację giełda. Wkrótce prospekt trafi do KNF, a upublicznienie planowane jest na początek IV kwartału. Tak dużej oferty dawno nie było. Po debiucie spółka planuje przejęcia małych i średnich prywatnych przewoźników towarowych w krajach ościennych oraz alianse z narodowymi kolejami naszych sąsiadów. (s.2)

Ustawia się kolejka po majątek Rabatu. Syndyk licytuje dystrybutora z grupy upadłego Bomi. Walka toczy się o prawie 1,5 tys. franczyzobiorców. (s.3)

Leszek Czarnecki woduje Getin Fleet. Grupa uruchomiła spółkę do zarządzania flotą samochodową. Za pięć lat chce być w pierwszej piątce. To trudne zadanie. (s.4-5)

Gant w poczekalni. Deweloper nie rozpoczyna inwestycji i niewiele sprzedaje. "W II kwartale sprzedaliśmy 93 mieszkania. Prawdopodobnie nie uda się nam w tym roku osiągnąć zakładanej sprzedaży 560 mieszkań" - mówi PB prezes dewelopera Krzysztof Brzeziński. Porozumienie z wierzycielami ma odmrozić działalność operacyjną. (s.5)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Ukraina uderza w nasze firmy. Zamiast pieniędzy za nadpłacony VAT dostaną weksle. Wykup za 5 lat. (s.A1,A6)

Dzięki ofercie telewizyjnej Netia weszła na rynek potrójnej usługi. W półtora roku spółka chce podwoić liczbę klientów telewizji. (s.A9)

Mentole i slimy mają być zakazane. Budżet może stracić 9 mld zł. Rolnicy, producenci i handlowcy szacują swoje straty z powodu dyrektywy tytoniowej na ponad 10,5 mld zł. (s.A10)

PZU mocniej rozpycha się na rynku bankowym. Spółka planuje przejęcia. Narodowy ubezpieczyciel jest bliski stworzenia partnerskiej spółki z PKO BP, zainteresował się również kupnem BGŻ - wynika z informacji DGP. (s.A15)

(PAP)

jow/