Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 1 sierpnia

01-08-2013 07:15
01.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 1 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Banki pobierają rekordowo niskie odsetki, lokale tanieją, ale na rynku nieruchomości ciągle panuje marazm. (s.A1,B4)

Może się okazać, że środki z programu, którego wartość docelowa może sięgać nawet 40 mld zł, zostaną rozdzielone pomiędzy spółki z udziałem Skarbu Państwa. Czy pieniędzy wystarczy dla prywatnych firm? (s.B1)

Kupujemy coraz więcej mięsa kurcząt i indyków. Rośnie też jego eksport. (s.B7)

Grupa Allianz od przyszłego roku chce rozwijać się w Polsce szybciej niż rynek. "Polska to jeden z najważniejszych dla nas rynków, który ma dużą populację i jest niedoubezpieczony. (...) Moje minimalne oczekiwania są takie, że będziemy rozwijać się w tempie rynkowym, jednak chciałbym, byśmy od przyszłego roku byli o kilka procent do przodu wobec rynku" - powiedział "Rz" Manuel Bauer, członek zarządu Grupy Allianz. (s.B12)

PARKIET

Zelmer, Kruk, Magellan - z tych spółek w ostatnich miesiącach wyszedł fundusz Enterprise Investors. Teraz czas na Kofolę, w której jest obecny od pięciu lat. Czy chce sprzedać swój 43-proc. pakiet? Fundusz nie komentuje. Z informacji "Parkietu" wynika, że formalny proces jeszcze nie ruszył, ale sondowanie rynku trwa. (s.1,5)

Trzy firmy zamierza kupić do końca roku notowany na NewConnect ZWG. Producent wyrobów gumowych właśnie pozyskał finansowanie na zakup pierwszej z nich. (s.1,7)

Spółka zależna Lenteksu, Gamrat, przygotowuje się do sprzedaży swojego działu wykładzin, który może trafić w ręce francuskiego Gerflora. Zarząd firmy rozważa też wprowadzenie na bułgarską giełdę przejętego w lutym Devoreksu. (s.6)

PULS BIZNESU

Zbożowy urodzaj dał w kość rolnikom. Jest za dużo rzepaku, pszenicy i żyta. Producenci załamują ręce, a przetwórcy się cieszą. Ceny mają dalej spadać. (s.4)

Jesienią warszawski Marvipol chce wyemitować nowe akcje. Nowe papiery mają być skierowane wyłącznie do wybranej grupy instytucji finansowych. Nowe akcje mogłyby stanowić 25-30 proc. kapitału spółki. "Fundusze potrzebują płynności znacznie powyżej 20 proc." - argumentuje wiceprezes spółki Sławomir Horbaczewski. Przy obecnej cenie sprzedaż papierów dałaby 60-80 mln zł. (s.17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Ponad 1,5 mld zł zabraknie Krajowemu Funduszowi Drogowemu na przyszłoroczny wykup obligacji. Ratunkiem ma być rolowanie długów i bardziej elastyczne korzystanie z pieniędzy funduszu. 10 sierpnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym oraz o drogach publicznych, która to umożliwi. (s.A1,8)

MF zapłaci więcej za wykup obligacji. Początek przyszłego roku może być trudny pod względem obsługi długu publicznego. Wszystko przez nowelizację naszego budżetu oraz zmiany w OFE i w polityce amerykańskiego banku centralnego. (s.A8)

W Polsce rośnie zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości komercyjne. W pierwszej połowie roku sprzedaż powierzchni biurowych, handlowych, magazynowych i innych sięgnęła 1,05 mld euro. Rok temu w ciągu pierwszych sześciu miesięcy wartość transakcji wyniosła 830 mln euro. (s.A15)

morb/