Potrzeby pożyczkowe '13, po noweli budżetu, wzrosną o 16 mld zł - Kowalczyk, MF

17-07-2013 10:28
17.07. Warszawa (PAP) - Potrzeby pożyczkowe na 2013 roku, po zapowiadanej przez rząd nowelizacji ustawy budżetowej, zwiększą się maksymalnie o 16 mld zł, czyli o tyle ile wzrośnie deficyt - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Dodał, że finansowanie odbędzie się zarówno drogą rynkową, jak i poprzez kredyty z międzynarodowych instytucji finansowych.

"Potrzeby pożyczkowe na ten rok zwiększą się maksymalnie o prognozowany wzrost deficytu, czyli maksymalnie o 16 mld zł" - powiedział Kowalczyk.

"Zdywersyfikujemy źródła finansowania, część potrzeb zrealizujemy na rynku, a część w międzynarodowych instytucjach finansowych" - dodał.

W ustawie budżetowej zapisano tegoroczne potrzeby pożyczkowe brutto na poziomie 145 mld zł. Po lipcu resort finansów zakłada, że sfinansuje 91 proc. z uwzględnieniem wypłaty transzy pożyczki z Banku Światowego w wysokości 1 mld euro.

W opinii wiceministra finansów rynek przyjął zapowiedź nowelizacji budżetu praktycznie bez reakcji.

"Rząd od początku powtarzał, że jeśli zajdzie taka potrzeba to będzie gotów budżet znowelizować, w związku z tym nowelizacja została już uwzględniona w obecnym poziomie cen obligacji" - uważa Kowalczyk.

We wtorek premier Donald Tusk ogłosił potrzebę nowelizacji budżetu na 2013 rok ze względu na niższe dochody o 24 mld zł niż plan z ustawy. Planowane jest zwiększenie deficytu o 16 mld zł z obecnego poziomu 35,6 mld zł. Cięcia w resortach mają wynieść ok. 8,5-8,6 mld zł. (PAP)

bg/ jtt/