Polska zajęła 42. miejsce w "Globalnym raporcie konkurencyjności 13-14" - WEF/NBP

04-09-2013 08:12
04.09. Warszawa (PAP) - Polska zajęła 42. miejsce w "Globalnym raporcie konkurencyjności 2013-14" opracowanym przez World Economic Forum (WEF) we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

"Polska zajęła 42 miejsce z relatywnie stabilnym wynikiem w porównaniu z ostatnim rokiem (41. - przyp. PAP), pokazując dosyć wyrównane wyniki we wszystkich 12 składowych elementach konkurencyjności. Znacząca siła (Polski - przyp. PAP) to duży rynek (20.) oraz wysokie standardy edukacyjne z wysokim wskaźnikiem skolaryzacji (18 miejsce pod względem liczby osób studiujących). Dobrze rozwinięty jest sektor finansowy (38.), banki oceniane są lepiej niż cztery lata temu, pomimo tego niezbędne jest dodatkowe umocnienie tego sektora, patrząc na wciąż utrzymujący się przeciętny wynik w rankingu dotyczącym tego wskaźnika (54.) " - napisano w komentarzu do raportu.

Zdaniem autorów raportu, dalsza poprawa konkurencyjności wymagać będzie m.in. znacznej modernizacji infrastruktury transportowej.

"Chociaż widoczne są przez ostatnie lata pewne postępy w tym obszarze związane z EURO 2012, nie jest to wystarczające, by lepiej połączone były różne części kraju. Sektor przedsiębiorstw nadal jest bardzo zaniepokojony niektórymi ograniczeniami instytucjonalnymi, w tym ogólną nieefektywnością rządu (121.) i obciążeniami związanymi z rządowymi regulacjami(133.)" - dodano.

Jak napisali autorzy raportu Polsce - "do bardziej przyszłościowej ścieżki rozwoju" - potrzebne jest wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, również w przedsiębiorstwach, skupienie się na rozwoju i badaniach, ułatwienie dostępu do "venture capital" oraz zintensyfikowanie współpracy między uniwersytetami i prywatnym sektorem.

Z badania wynika, że w porównaniu z poprzednim badaniem 1. miejsce w rankingu utrzymała Szwajcaria, 2. miejsce utrzymał Singapur, a 3. miejsce w rankingu zajęła Finlandia. (PAP)

kba/ jtt/