Póki co należy się trzymać stabilnej polityki pieniężnej - Chojna-Duch

28-08-2013 18:04
28.08. Warszawa (PAP) - Póki co należy się trzymać stabilnej polityki pieniężnej - ocenia Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej. Dodaje, że zgadza się z opinią, że poziom stóp NBP do końca tego roku nie powinien być zmieniany.

"Jest oczywiście realna, dodatnia stopa procentowa, ale w sytuacji naszego kraju (...) taka realna stopa, czyli różnica między inflacją, a naszą stopą, powinna wynosić około 1 pkt proc. Czyli właśnie tak, jak teraz jest: inflacja 1,0 proc., stopa proc. 2,5" - powiedziała Chojna-Duch w TVN CNBC.

"Odnosząc się nieco szerzej do tego problemu sądzę, że właśnie cykl obniżek: 225 pb od listopada poprzedniego roku (...), to była właśnie ekspansywna polityka RPP - obniżanie stóp procentowych, które doprowadziło do takiego niskiego stosunkowo, a równocześnie stabilnego poziomu i umożliwiło i umożliwia nadal, żeby przedsiębiorcy, z uwagi na niską stopę procentową, na przyszłą stabilność, prowadzili działalność gospodarczą w tych lepszych, korzystniejszych warunkach" - dodała.

Pytana czy będzie możliwa podwyżka stóp proc. w 2014 roku odpowiedziała: "W tej chwili 2014 rokiem bym się nie zajmowała, bo nie ma takiej potrzeby. W tej chwili mamy tą stabilność i ta stabilność jest szczególnie ceniona przez gospodarkę, przez przedsiębiorców i póki co (...) trzymajmy się jej. Zresztą można powiedzieć, że polityką pieniężną nie rozwiąże się wszystkich problemów polityki fiskalnej (...). Jest to problem rządu, a nie jakiejkolwiek RPP czy podobnej struktury" - ocenia Chojna-Duch.

Członkini RPP pytana o słowa prezesa NBP Marka Belki dotyczące szerokiego konsensusu w RPP odnośnie ustabilizowania stóp oceniła, że ich poziom nie powinien zmienić się do końca tego roku.

"Tak jak powiedział pan prezes Belka, ja uważam podobnie" - powiedziała. (PAP)

jba/ asa/