Po zmianach w OFE do FRD trafi nieskarbowy dług gwarantowany przez SP - MF

13-09-2013 13:24
13.09. Warszawa (PAP) - Po zapowiedzianych przez rząd zmianach w OFE i umorzeniu obligacji skarbowych z portfeli funduszy, pozostały nieskarbowy dług gwarantowany przez Skarb Państwa oraz inne nieakcyjne instrumenty finansowe trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej w ZUS, który będzie nimi zarządzał pasywnie - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

"Do FRD zostaną przeniesione nieskarbowe obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa i ewentualnie inne instrumenty rynku finansowego, którymi FRD zarządzałby pasywnie. Wszystkie akcje zostaną w OFE" - wynika z informacji przekazanych PAP przez resort finansów.

"Nie jest rozważany wariant przenoszenia obligacji skarbowych do FRD" - dodano.

Premier Donald Tusk przedstawił w ubiegłym tygodniu plan zmian w systemie emerytalnym, który zakłada przeniesienie części obligacyjnej OFE do ZUS i umorzenie jej oraz dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS.

Po umorzeniu obligacji znajdujących się w portfelach OFE, fundusze emerytalne nie będą mogły już inwestować środków w SPW ani w papiery gwarantowane przez Skarb Państwa. (PAP)

bg/ ana/