PLN w konsolidacji; na długu przeważają negatywne nastroje

02-10-2013 09:32
02.10. Warszawa (PAP) - Polska waluta pozostaje w konsolidacji, odporna na kryzys budżetowy w USA, decyzję RPP i EBC. Negatywnie na wycenę może wpłynąć głosowanie nad wotum zaufania dla włoskiego rządu.

W środę swoje decyzje ogłoszą Rada Polityki Pieniężnej oraz EBC. Ekonomiści ankietowani przez PAP są zgodni, że do końca tego roku RPP pozostawi stopy NBP bez zmian. Zdecydowana większość ekonomistów spodziewa się ich wzrostu w 2014 roku. Najwięcej głosów, jeśli chodzi o główną stopę NBP na koniec 2014 roku uzyskał poziom 3,00 proc. Z ankiety wynika, że podwyżki będą skoncentrowane w drugim półroczu.

Inwestorzy z uwagą śledzą sytuację w USA, gdzie obie izby amerykańskiego Kongresu nie zdołały uzgodnić i uchwalić wspólnego projektu ustawy budżetowej przed rozpoczęciem we wtorek nowego roku budżetowego, co doprowadziło do częściowego wstrzymania działalności rządu.

We wtorek na bezpłatne urlopy odesłano 800 tys. z 3,3 mln pracowników federalnych. Barack Obama obwinił Republikanów o spowodowanie paraliżu rządu, zarzucając im "ideologiczną krucjatę".

Negatywnie przez inwestorów odbierana jest sytuacja we Włoszech, gdzie premier Enrico Letta zwróci się w środę do parlamentu o wotum zaufania dla swego rządu.

"Złoty pozostaje relatywnie stabilny i to pomimo publikacji bardzo obiecujących danych dot. polskiej gospodarki. Jak się okazało ożywienie wciąż postępuje. We wrześniu wskaźnik PMI dla Polski rósł kolejny miesiąc z rzędu (nadal utrzymując wartość powyżej granicy oddzielającej wzrost od stagnacji) sięgając już poziomu najwyższego od ponad dwóch lat. Uwagę zwraca też fakt, że w zeszłym miesiącu wzrósł subindeks zatrudnienia notując najwyższy poziom od 6 lat. Informacje dotyczące nastrojów w gospodarce są bardzo ważne, bowiem powszechnie postrzegane są jako podstawowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury. Jeśli rośnie więc optymizm rosną szanse na pozytywne zmiany realnej sytuacji gospodarczej. Nominalnie para EUR/PLN wciąż oscyluje wokół 4,22-4,23" - napisali analitycy PKO BP w porannym komentarzu.

"Dzisiejszy dzień zdominowany będzie przez wyniki posiedzeń RPP oraz EBC, przy czym zdecydowanie większego wpływu na notowania złotego, oczekujemy po konferencji M.Draghiego. W naszej ocenie prezes EBC raz jeszcze podkreśli łagodne nastawienie banku i gotowość do obniżki stóp procentowych w przyszłości, czym wywoła umiarkowaną aprecjację polskiej waluty, ze względu na możliwość poprawy warunków carry trade. Prawdopodobnie gołębia retoryka skutkować też może osłabieniem euro na międzynarodowym forexie. Tym bardziej, że dziś cieniem na wycenie wspólnej waluty kłaść się może nerwowość, w związku z głosowaniem nad wotum zaufania dla włoskiego rządu. Z kolei wieczorem, czasu europejskiego, uwaga inwestorów skoncentruje się na informacjach ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zaplanowane są wystąpienia kilku członków FOMC, w tym prezesa B.Bernanke. Notowania eurodolara pozostaną wrażliwe na jakiekolwiek wzmianki na temat przyszłości programu QE3" - dodają analitycy Banku Millennium.

NA DŁUGU NEGATYWNE NASTROJE

Na rynku długu panują stabilne, negatywne nastroje.

"Obligacje skarbowe lekko zyskiwały po kilkudniowej presji podażowej, choć przy niedużych obrotach. W kolejnych dniach dług może jednak jeszcze tracić pod wpływem rosnącej awersji do ryzyka na świecie. Kończące się dziś posiedzenie RPP pozostanie raczej w cieniu doniesień z rynków bazowych" - napisali analitycy Pekao SA.

Ministerstwo Finansów zawęziło podaż na jutrzejszą aukcję PS0718 do oferty w wysokości 2,5-4,5 mld zł. W planie miesięcznym założono wstępnie emisję rzędu 2,0-5,0 mld zł.

<TAB> środa wtorek wtorek 9.20 16.10 9.15

EUR/PLN 4,2240 4,2180 4,2200USD/PLN 3,1287 3,1147 3,1086EUR/USD 1,3511 1,3547 1,3575

OK0116 3,19 3,18 3,22PS0718 3,81 3,84 3,87DS1023 4,41 4,43 4,47</TAB>(PAP)

map/ ana/