PE przyjmie nowy budżet UE; polski pakiet niezagrożony - Tusk

25-06-2013 17:02
25.06. Warszawa (PAP) - Parlament Europejski przyjmie nowy budżet UE, a polski pakiet jest niezagrożony - ocenił we wtorek premier Donald Tusk.

"Przeciąganie liny między irlandzką prezydencją a Parlamentem Europejskim, a właściwie jego liderami, zaczyna być irytujące w tym sensie, że nie budzi jakichś moich emocji, bo nie czuję żadnego zagrożenia dla polskiego pakietu (...), (ale - PAP) wszyscy wiemy, że Parlament to przyjmie" - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Szef europarlamentu Martin Schulz wysłał we wtorek list do irlandzkiej prezydencji w UE, w którym informuje, że większość eurodeputowanych zapewne nie poprze proponowanego przez rządy kompromisu w sprawie nowego budżetu UE - dowiedziała się PAP ze źródeł w PE.

Zgoda PE jest konieczna, by uzgodniony w lutym przez przywódców państw Unii nowy budżet wszedł w życie. Musi ją wyrazić absolutna większość, a zatem potrzeba 378 głosów na "tak". W nowym budżecie Polsce przypadło 105,8 mld euro (441 mld zł), z czego 72,9 mld (303,6 mld zł) na politykę spójności. Uzgodniony przez unijnych przywódców budżet UE na lata 2014-20 będzie po raz pierwszy w historii mniejszy od poprzedniego.

fdu/ ana/